Górnictwo: barbórkowo i świątecznie w FRG

fot: Maciej Dorosiński

Katarzyna i Kinga Rołka wręczają obraz byłemu prezesowi FRG Bogdanowi Ćwiękowi w podziękowaniu za pracę i zaangażowanie na rzecz Fundacji

fot: Maciej Dorosiński

+19 Zobacz galerię

Galeria
(22 zdjęć)

Radośnie, momentami wzruszająco, ale przede wszystkim rodzinnie - taka atmosfera towarzyszy tradycyjnym, barbórkowo-świątecznym spotkaniom, organizowanym przez Fundację Rodzin Górniczych. Nie inaczej było w tym roku. Spotkanie odbyło się w sobotę (14 grudnia) w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek.

Przybyło na nie około 300 osób. Najważniejszymi gośćmi byli oczywiście podopieczni FRG. Nie zabrakło także przedstawicieli spółek węglowych i kopalń, władz samorządowych, reprezentantów świata nauki i instytucji związanych z górnictwem.

Spotkanie rozpoczęło się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego i minuty ciszy dla uczczenia pamięci górników, którzy w tym roku stracili życie w kopalniach. Dla większości podopiecznych był to moment szczególny, bo FRG pomaga m.in. wdowom i sierotom po pracownikach zakładów górniczych.

Barbórkowo-świąteczne spotkanie to wyśmienita okazja, by złożyć podziękowania oraz podsumować mijający rok. Wyrazy wdzięczności od podopiecznych i pracowników przekazano byłemu prezesowi Fundacji Bogdanowi Ćwiękowi, który w ramach podziękowań otrzymał obraz i stroik świąteczny. Oba wyrazy wdzięczności są wykonane przez podopiecznych.

Podsumowania bieżącego roku dokonał prezes Ryszard Wyględacz, który przypomniał także historię FRG.

- Po 16 latach naszej działalności mamy wielką satysfakcję, że dzięki naszej pomocy ani jedna sierota po górniku nie jest pozbawiona możliwości nauki i zdobycia pożądanego wykształcenia. A spośród naszych stypendystów powstał liczny klub absolwentów wyższych uczelni. W dotychczasowej działalności Fundacja Rodzin Górniczych udzieliła pomocy ponad 5 tys. osób, wydając na ten cel przeszło 21 mln zł. Szczególnie wspomagaliśmy rodziny wielodzietne oraz uczące się i studiujące sieroty po górnikach - zaznaczył prezes Wyględacz, który przedstawił także szeroki program stypendialny realizowany przez FRG.

Głos mieli okazję zabrać także przybyli goście. Trudne początki fundacji przypomniał pierwszy jej prezes Kazimierz Służewski. Natomiast były wiceminister gospodarki i pomysłodawca FRG Jerzy Markowski zasygnalizował w jakim celu powstała ta organizacja pożytku publicznego. Do przybyłych przemówili także wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna oraz wiceprezydent Sosnowca Zbigniew Szaleniec. Najwięcej wzruszeń przyniosły jednak wystąpienia Bogdana Ćwięka i 27-letniego podopiecznego FRG Ariela Nowaka.

- Zrobiliście mi dzisiaj bardzo wielką przyjemność i niespodziankę. Ten obraz, który otrzymałem od naszych podopiecznych, od koleżanek Kingi i Kasi Rołka będzie jedną z najwspanialszych pamiątek mojego zawodowego życia. To jest symbol, który wzrusza i takie wzruszenie mnie ogarnęło. Jeszcze raz serdecznie dziekuję - powiedział Bogdan Ćwięk, który chwile potem otrzymał owację na stojąco.

Ariel Nowak opowiedział natomiast o tym, jak w wieku 12 lat stracił ojca. Podkreślił, że w tym trudnym czasie zarówno on jak i jego mama znaleźli oparcie właśnie w FRG i tu poznali prawdziwych przyjaciół, bez których nie wyobrażają sobie życia.

Barbórkowo-świąteczne spotkanie FRG sprzyja także uhonorowaniu tych, którzy są najaktywniejsi we wspieraniu rodzin górniczych.

Najwięcej środków na rzecz Fundacji spośród wszystkich kopalń węgla kamiennego przekazała w tym roku kopalnia Jankowice, która została także nagrodzona w kategorii zakładów należących do Kompanii Węglowej. Spośród zakładów zgromadzonych w Katowickim Holdingu Węglowym najhojniej wspierała podopiecznych FRG kopalnia Mysłowice-Wesoła. W kategorii zakładów należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej bezkonkurencyjna okazała się KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. W grupie zakładów pomocniczych zwycięzcą został Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych Kompanii Węglowej, a pośród Grup pracowniczych najlepsi okazali się pracownicy zarządu JSW.

FRG przyznała także nagrodę dla Darczyńcy roku 2013 w Grupie Założycieli Fundacji. Otrzymał ją katowicki Węglokoks. Uhonorowany został również Główny Instytut Górnictwa za wyróżniający wynik wsparcia funduszu pomocy dla rodzin górniczych w roku 2013. Pracownicy ZG Janina otrzymali natomiast wyróżnienie za największy przyrost składek w roku.

FRG postanowiła także przyznać nagrodę specjalną, która w tym roku trafiła do ruchu Borynia za najwyższe w historii wpłaty od pracowników. Ostatnim wyróżnieniem był tytuł przyjaciela FRG, który trafił do Leszka Boniewskiego.

W czasie spotkania ogłoszono także wyniki konkursów, które zostały przeprowadzone wśród podopiecznych. W konkursie fotograficznym najlepsi w kategorii do 15 lat okazali się Rafał Stolorz, Wanessa Dziemiera i Karolina Dziemiera. W grupie do 18 roku życia bezkonkurencyjni byli Bartosz Szombara, Miriam Adamska oraz Kamil Kowalczyk.

Rozstrzygnięto także konkurs na najlepiej przystrojone drzewko. Tutaj triumfował Zzspół Aniołów (w składzie: Iwona Dziemiera, Wanessa Dziemiera, Karolina Dziemiera, Kamil czapek), przed Witrażami (Maria Rołka, Renata Czapek, Mirela Księżyk, Izabela Księżyk) i Wiankami (Małgorzata Galuch, Marzena Józwik, Stefania Mikosz, Ewa Nowak).

Po części oficjalnej goście mieli okazję posłuchać wierszy podopiecznego Fundacji Mateusza Wróbla oraz otrzymać kalendarz przygotowany przez Wydawnictwo Górnicze dla FRG. Spotkanie zakończył tradycyjny śląski obiad.

W galerii: Barbórkowo-świateczne spotkania FRG. Katowice, 14 grudnia 2013 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.