Górnictwo: gorsza wycena spółek wydobywczych

1460191085 kopalnia chile bhpbilliton bhpbilliton com

fot: bhpbilliton.com

BHP Billiton, największa firma górnicza na świecie, już w 2014 r. zapowiedziała tzw. uproszczenie swego portfolio i skupienie się wyłącznie na rudzie żelaza, miedzi, węglu, ropie i ewentualnie solach potasowych. Na zdjęciu należąca do spółki kopalnia Escondida znajdująca się w północnym Chile

fot: bhpbilliton.com

- Minione tygodnie to znaczne pogorszenie wyceny spółek górniczych skupionych w indeksie węglowym Dow Jones Coal Index – stwierdziła Agencja Rozwoju Przemysłu w raporcie, który przedstawiał sytuację na światowych rynkach surowców. Został on opublikowany pod koniec kwietnia.

ARP podaje, że Dow Jones Coal Index 21 kwietnia wyniósł 37,93 pkt i tym samym stracił 10 proc. w porównaniu z notowaniem sprzed dwóch tygodni.

„Jak widać dość szybko zmieniły się ostatnie dobre nastroje po podpisaniu przez Donalda Trumpa dekretu o tzw. niezależności energetycznej” - napisano w raporcie.

Zauważono także, że lepiej od spółek amerykańskich radzą sobie najwięksi giganci wydobywczy z Australii. Koncern BHP Billiton poprawił wycenę akcji firmy z tygodnia na tydzień o 0,2 proc., a akcje Rio Tinto zielenią się ponad 1,5-proc. wzrostem. Na uwagę zasługuje również wzrost na rodzimym parkiecie – JSW zwyżkuje w ostatnim tygodniu o 1,7 proc.

„Największa na świecie kompania górnicza – spółka BHP Billiton ogłosiła pod koniec lutego imponujące wyniki za 2016r., z przejściem od strat finansowych do zysku. Podwyżka cen takich surowców, jak ruda żelaza czy miedzi pomogła kompanii osiągnąć zysk w wysokości 3,2 mld USD za drugie półrocze 2016r. i po raz pierwszy od początku długiego kryzysu cen w górnictwie wszystkie spółki z grupy BHP odnotowały dobre wyniki. Jeszcze rok wcześniej zamiast zysku kompania podliczyła 5,7 mld USD strat. Opłaciły się lata przekształceń. W minionym czasie od nowa przemyślano model działania BHP. Kompania spłaca stare zadłużenie i koncentruje się na produkcji miedzi oraz ropy naftowej. Te dwa surowce uznano za priorytetowe i najbardziej perspektywiczne w długim terminie. Już teraz miedź i ropa pozwoliły w pełni skorzystać z podwyżek cen” - czytamy w raporcie, w którym odniesiono się także do wyników kwartalnych spółki Rio Tinto Group. W I kwartale br. jej produkcja miedzi była poniżej prognoz. Na dodatek ten drugi największy na świecie koncern wydobywczy, obniżył swoje cele produkcji na cały rok, aż o 25 proc., z powodu zakłóceń w dostawach miedzi z dwóch kopalni.

„Produkcja miedzi w Rio Tinto spadła w ciągu 3 pierwszych miesięcy 2017r. O 37 proc., do 84 200 ton w ujęciu r/r, podczas gdy analitycy spodziewali zaś, że produkcja miedzi w Rio Tinto wyniesie w I kwartale 123 000 t. Na słabsze wyniki Rio Tinto wpłynęły zakłócenia w dwóch największych na świecie kopalniach miedzi – Escondida w Chile, i Grasberg w Indonezji. Rio ma 30 proc. udziałów w Escondida, gdzie niedawno zakończył się trwający 6 tygodni protest pracowników. Koncern posiada też swoje udziały w kopalni Grasberg, gdzie ma trudności z eksportem miedzi z powodu ograniczeń wprowadzonych przez indonezyjski rząd.” - czytamy w raporcie.

ARP odniosła się także do pozycji rynkowej KGHM.

„Warto wspomnieć, że w ostatnich tygodniach spółka ma bardzo dobry okres i trafiła nie tylko do dziesiątki największych światowych producentów miedzi w rankingu Intelligence Mine, ale też niedawno sklasyfikowano ją na 49 pozycji na liście wszystkich największych przedsiębiorstw górniczych świata”- poinformowano.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.