Górnictwo: 772 mln zł straty w pierwszym półroczu

fot: Jarosław Galusek/ARC

Promowanie marki „Polski węgiel dla Ciebie" to inicjatywa Południowego Koncernu Węglowego na promocję rodzimych produktów.

fot: Jarosław Galusek/ARC

W pierwszym półroczu strata finansowa polskiego górnictwa węgla kamiennego wyniosła 772,3 mln zł netto. Na samej sprzedaży węgla w pierwszych sześciu miesiącach spółki węglowe straciły ponad miliard zł.

Dane dotyczące funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w pierwszej połowie roku opublikowało na swych stronach Ministerstwo Gospodarki. W porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku, kiedy górnictwo zanotowało niewielki zysk netto (15,6 mln zł), nastąpiło więc pogorszenie o 787,9 mln zł - podał resort.

Od stycznia do czerwca branża na samej sprzedaży węgla straciła 1,05 mld zł, wobec uzyskanego w analogicznym okresie 2013 r. zysku na poziomie 64 mln zł.

Z opublikowanych danych wynika, że w pierwszym półroczu polskie kopalnie wydobyły nieznacznie powyżej 34 mln ton węgla kamiennego, to o 2,8 mln ton mniej niż w pierwszym półroczu poprzedniego roku. Pod koniec czerwca na zwałach kopalń było 8,3 mln ton niesprzedanego węgla.

Od stycznia do czerwca spółki sprzedały łącznie 31,8 mln ton węgla, o 4,3 mln ton mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W pierwszym półroczu Polska wyeksportowała ponad 4 mln ton węgla, najwięcej do Niemiec i Czech.

Łączne koszty produkcji węgla kamiennego w pierwszym półroczu wyniosły 10,6 mld zł i były niższe niż w pierwszym półroczu 2013 r. o 7,1 proc. przy równoczesnym spadku produkcji węgla o 7,6 proc.

Średni jednostkowy koszt produkcji węgla w pierwszym półroczu wyniósł 311 zł za tonę. Oznacza to półprocentowy wzrost z porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami ubiegłego roku. Jak wyjaśnia resort gospodarki, wpływ na to miał wzrost cen tzw. usług obcych, czyli np. transportu i remontów.

Łączny koszt inwestycji w kopalniach węgla wyniósł w pierwszym półroczu prawie 1,28 mld zł, nieznacznie mniej niż w pierwszym półroczu 2013.

W pierwszym półroczu zatrudnienie w sektorze zmniejszyło się o blisko 3 tys. osób - do 104 tys. pracowników, z czego prawie 80 tys. stanowią zatrudnieni pracujący pod ziemią.

Według MG, wpływ na obecną kondycję polskiego górnictwa ma przede wszystkim sytuacja na rynkach światowych - niski popyt, wysokie zapasy węgla i konkurencja alternatywnych źródeł energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.