Górnictwo: 356 mln na wypłaty w KW zgodnie z planem

fot: ARC/Andrzej Bęben

Dzięki OFE Polacy mieli stać się na starość majętnymi emerytami...

fot: ARC/Andrzej Bęben

Nie potwierdziły się obawy, że pracownicy Kompanii Węglowej (KW) nie dostaną w terminie pensji. Władze borykającej się z trudną sytuacją finansową spółki zleciły wykonanie przelewów na ich konta - podał rzecznik spółki. Chodzi o 356 mln zł dla prawie 55 tys. pracowników.

- Zgodnie z planem wysłano dyspozycje przelewu na konta pracowników Kompanii Węglowej - powiedział rzecznik spółki Zbigniew Madej. Termin wypłaty pensji mija właśnie w czwartek.

O możliwym zagrożeniu wypłaty wynagrodzeń alarmowali od kilku dni związkowcy. Grozili protestami, gdyby pracownicy KW nie otrzymali pełnych wypłat w terminie. Wypłacie wynagrodzeń poświęcone były zorganizowane w czwartek w kopalniach spotkania informacyjne dla górników - tzw. masówki.

Pytany w czwartek (10 kwietnia) o sytuację w górnictwie wicepremier minister gospodarki Janusz Piechociński ocenił, że organizowane na Śląsku masówki są "nienajlepszą formułą" dążenia do poprawy sytuacji w branży. Mówił, że jest w kontakcie ze spółkami górniczymi i zabiega o eksport polskiego węgla do Niemiec.

- Nienajlepszą formułą jest to, że organizujemy masówki i mówimy: poprzez masówki to nie tylko zagwarantujemy sobie płace, płynność, rentowność i utrzymanie dotychczasowych zasad i preferencji socjalnych w różnej mierze - powiedział Piechociński na konferencji prasowej w Lublinie.

Wicepremier powiedział, że wkrótce wyłoniony zostanie nowy zarząd KW, który zajmie się jej restrukturyzacją. - Ja żałuję, że nie udało się dotychczasowemu składowi domknąć tej sprawy łączenia kopalń czy pewnej racjonalności z punktu widzenia wielkości zatrudnienia w administracji, ale konkurs trwa i jestem przekonany, że 24 kwietnia zakończy się wyłonieniem nowego zarządu Kompanii Węglowej - powiedział Piechociński.

W ubiegłym roku KW straciła na sprzedaży węgla ponad miliard zł. Dzięki wdrożeniu programu restrukturyzacji spółka chce do 2020 r. zaoszczędzić ok. 1,2 mld zł. Na trzy lata zamrożone zostaną wypłaty 14. pensji dla administracji, a bezpłatny deputat węglowy dla emerytów będzie mniejszy o jedną tonę na osobę.

Według nieoficjalnych informacji istotna dla poprawy sytuacji finansowej KW ma być sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zarówno Madej, jak i rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer odmówili odpowiedzi na pytanie, czy transakcja została sfinalizowana. W opinii związkowców, sprzedając jedną ze swych kopalń KW kupi jedynie kilka miesięcy spokoju.

Według Madeja, nie ma zagrożenia, że obawy o wypłatę wynagrodzeń powtórzą się za miesiąc. - Konieczne jest wdrażanie programu naprawczego spółki, który zaakceptowały także związki zawodowe. Musimy reagować na zmienną i ostatnio niekorzystną sytuację na rynkach - zaznaczył Madej.

Ze względu na niskie ceny w trudnej sytuacji jest także JSW. Rok poprzedni zakończyła zyskiem w wysokości 82 mln zł, według jej prezesa w tym roku musi przygotować się na stratę. Katowicki Holding Węglowy w ubiegłym roku wypracował prawie 43 mln zysku netto.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.