Górnictwo: Prezes Lubelskiego Węgla o rekordowej ścianie i planach spółki

- Sukcesywnie rozwijamy technologię ścianową. Chcemy iść w kierunku autonomicznych ścian kombajnowych – powiedział portalowi netTG.pl. Prezes Lubelskiego Węgla Artur Wasil.

Przypomnijmy, że w Polu Stefanów lubelskiej kopalni latem 2020 r. uruchomiono najdłuższą ścianę na świecie. Ściana 1/VIII/391 znajduje się na głębokości od 895 m do 1015 m, a jej wybieg ma 7 km. Prezes Wasil zdradził jak wygląda jej eksploatacja.

- Już 50 proc. tej ściany zostało skonsumowane. Wyniki, które tam osiągamy są bardzo dobre podobnie jak wskaźniki związane z wykorzystaniem sprzętu. Zainwestowaliśmy w dobrym sprzęt i on funkcjonuje tak jak powinien. Chcemy wymieniać tam całe elementy jak np. kombajn czy strefy przynapędowe, aby uniknąć awarii. Tym samym chcemy osiągnąć jak najwyższy wskaźnik wykorzystania maszyn. Wiemy przecież, że w porównaniu ze światowym górnictwem ten wskaźnik jest u nas na niezadowalającym poziomie – wskazał menedżer, który zdradził, że przy rekordowej ścianie mają się pojawić przenośniki przystosowane do jazdy ludzi.

- To skróci czas dojazd i przełoży się na wzrost efektywnego czasu pracy więc wyniki na tej ścianie będą jeszcze poprawione – stwierdził.

- Sukcesywnie rozwijamy technologię ścianową. Chcemy iść w kierunku autonomicznych ścian kombajnowych. Na tej 7 km ścianie kombajn już podąża za pamięcią skrawu. Chcemy to rozwijać, by wprowadzić właśnie jak najbardziej autonomiczną ścianę kombajnową – dodał i zdradził także jakie plany w zakresie rozwoju ma spółka.

- Chcemy mówić za jakiś czas o firmie Bogdanka, a nie tylko o kopalni Bogdanka kojarzonej wyłącznie z produkcją węgla. Chcemy mówić o firmie, która ma także inne obszary działalności. Mam tu na myśli segment OZE czy segment związany z gospodarką o obiegu zamkniętym. Rozwijamy też drobne działalności, jak świadczenie usług przy pomocy dronów – powiedział prezes Wasil.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicy mają gwarancję zatrudnienia. Kto trafił na kopalnię Budryk?

Lata 90. ubiegłego wieku w polskim górnictwie były równie gorące jak obecne. O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o kopalni Żory, która została postawiona w stan upadłości. W 30. numerze „Trybuny Górniczej” z 1 sierpnia 1996 r. rozmawialiśmy też z Jerzym Markowskim, ówczesnym pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

Grzegorz Wolnik: JSW musi być do uratowania. Taka firma nie może upaść

Przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydłużenie pracy bloków Elektrowni Rybnik i powstanie drugiej metropolii na Śląsku. O tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Wolnikiem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego (KO). 

Tauron Ciepło zwiększa przepustowość sieci ciepłowniczej z Elektrociepłowni Łagisza

Spółka Tauron Ciepło rozpoczęła zwiększanie przepustowości sieci ciepłowniczej, która umożliwi dodatkową produkcję ciepła z Elektrociepłowni Łagisza. Od sezonu grzewczego 2026/27 z tamtejszego ciepła będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy Sosnowca.