Gminy woj. śląskiego dostały z POIiŚ dotacje na likwidację niskiej emisji

fot: Kajetan Berezowski

Dotacje trafiły m.in.: do Rybnika, Gliwic, Ciasnej, Raciborza, Wojkowic, Rydułtów, Tarnowskich Gór, Kalet, Siemianowic, Rudy Śląskiej, Zawiercia, Bielska-Białej

fot: Kajetan Berezowski

Blisko 95 mln zł dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzyma 36 przedsięwzięć z woj. śląskiego dotyczących likwidacji niskiej emisji poprzez inwestycje w budynkach wielorodzinnych. Część z nich przygotowały - po raz pierwszy - gminy.

Był to bowiem pierwszy konkurs projektów w ramach tzw. poddziałania 1.7.1. POIiŚ po rozszerzeniu w ub. roku właśnie o gminy katalogu możliwych beneficjentów.

Konkurs ten był częścią tzw. działania 1.7. POIiŚ, czyli koordynowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach programu kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej, z budżetem bliskim 1 mld zł. Program obejmuje wyłącznie subregion centralny woj. śląskiego.

O otrzymanych w tym konkursie dotacjach informowały w ostatnich dniach samorządy regionu, np. Rybnik zapowiedział w największym dofinansowanym projekcie za 27,7 mln zł (w tym 21,7 mln zł z POIiŚ) likwidację blisko tysiąca kopciuchów.

Jak wynika z informacji na stronach POIiŚ, ogółem spośród 76 projektów o łącznej wnioskowanej wartości dotacji 204,4 mln zł, które przeszły ocenę merytoryczną, do dofinansowania łączną kwotą 94,6 mln zł wybrano 36 przedsięwzięć gmin, gminnych spółek mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych.

Dotacje, prócz Rybnika, trafiły: do Gliwic, Ciasnej, Raciborza, Wojkowic, Rydułtów, Tarnowskich Gór, Kalet, Siemianowic Śląskich, Rudy Śląskiej, Zawiercia, Kuźni Raciborskiej, Pietrowic Wielkich, Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic, Chorzowa, Mysłowice, Tychów, Mikołowa, Będzina oraz Rudnika.

W działaniu 1.7. POIiŚ przewidziano trzy tzw. poddziałania: 1.7.1., czyli wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w woj. śląskim (pierwotnie przewidziana pula środków to 120,2 mln zł), 1.7.2., czyli efektywną dystrybucję ciepła i chłodu (pula 737,1 mln zł) oraz 1.7.3., czyli promowanie wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej (z pulą 93,9 mln zł).

W pierwszym poddziałaniu chodzi przede wszystkim o głęboką kompleksową modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkaniowych. Pierwotnie projekty mogły tu zgłaszać tylko spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe (z obszarów wskazanych w Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego).

Jak wynika z listy projektów realizowanych przez POIiŚ, publikowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, realizację szeregu projektów dofinansowanych w ramach poddziałania 1.7.1. rozpoczęły dotąd wspólnoty i spółdzielnie z Piekar Śląskich, a także Chorzowa, Gliwic, Sosnowca, Będzina, Myszkowa i Tarnowskich Gór.

O rozszerzeniu katalogu beneficjentów poddziałania 1.7.1. - dzięki działaniom komitetu sterującego Programu dla Śląska - informował przed blisko rokiem Śląski Urząd Wojewódzki. Następnie Związek Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego (koordynuje tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne na tym terenie) deklarował m.in., że to jego przedstawiciele zainicjowali zmiany.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.