Otwór poszukiwawczo-rozpoznawczy wód termalnych w Jasienicy będzie miał blisko 2 km głębokości

1507314552 szaflary geotermia pl

fot: Geotermia Szaflary

Geolodzy spodziewają się, że w Szaflarach temperatura wody na głębokości 5,3 km w tym miejscu może osiągać 130 st. C.

fot: Geotermia Szaflary

Jasienica rozpoczęła poszukiwanie złóż geotermalnych. Gmina sąsiadująca z Bielskiem-Białą ogłosiła przetarg na wykonanie odwiertu w miejscowości Grodziec - podał samorząd. Termin składania ofert upływa 11 stycznia, a prace mają zostać wykonane do 2024 r.

Urząd gminy podał w dokumentacji przetargowej, że firma, z którą zawarta zostanie umowa, wykona otwór poszukiwawczo-rozpoznawczy wód termalnych o głębokości blisko 2 km. Za zadanie będzie miała m.in. także opracować dokumentację hydrogeologiczną. Komplet badań i analiz pozwoli gminie rozpocząć starania o zatwierdzenie zasobów wód termalnych i umożliwi wystąpienie o koncesję na ich eksploatację.

Termin składania ofert w przetargu został ustalony na 11 stycznia. Wykonawca będzie miał na pracę rok od dnia podpisania umowy.

Obecne działania gminy, to finał wieloletnich starań wójta Janusza Pierzyny, który w 1999 r. zlecił prof. Julianowi Sokołowskiemu przeprowadzenie badań. Z opracowania naukowca wynikało, że na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych. Temperatura może wynosić między 70 i 90 st. C.

Na odwiert w Grodźcu władze gminy pozyskały blisko 15 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ta kwota w całości pokryć ma wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego.

Zdaniem wójta Pierzyny, geotermia to jeden z elementów stworzenia w Grodźcu kompleksu o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym w ramach projektu Jasienicki Kurort Zamkowy. - Ciepłe źródła pozwolą na uruchomienie basenów z ciepłą i leczniczą wodą. Będą także mogły zostać wykorzystane do ogrzewania domów - powiedział.

Projekt Jasienicki Kurort Zamkowy powstał w 2017 r. i został wpisany do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa. Sercem kurortu miałby się stać zamek w Grodźcu. Należy on obecnie do lokalnego przedsiębiorcy, który gruntownie odrestaurował zabytek.

Na terenie około 50 ha wokół zamku powstać ma kompleks turystyczno-edukacyjno-rehabilitacyjno-sportowy. Plany zakładają m.in. stworzenie muzeum, centrum konferencyjnego i edukacyjnego z zapleczem hotelowym, ośrodka spa oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktury sportowej, w tym ścieżek pieszych, rowerowych i konnych, tras narciarskich, a także basenów termalnych. Powstać ma dom dla weteranów. Częścią kurortu będą oranżerie, ogrody oraz rezerwat przyrody Morzyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.