Gmina Łącko za dalszym wydobyciem odkrywkowym w dolinie Dunajca

fot: Tomasz Rzeczycki

Dunajec to rzeka ważna nie tylko dla turystyki i energetyki, lecz także dla górnictwa odkrywkowego

fot: Tomasz Rzeczycki

W czwartek, 22 grudnia br., zacznie obowiązywać uchwała Rady Gminy Łącko, zmieniająca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w obrębie złoża kruszywa naturalnego „Maszkowice 6A”. Tym samym możliwa będzie kontynuacja wydobycia prowadzonego na prawym brzegu Dunajca.

Dunajec kojarzy się Polakom zazwyczaj ze spływami urządzanymi w Pienińskim Parku Narodowym, ewentualnie z zespołem elektrowni wodnych Czorsztyn - Niedzica. Mniej osób ma świadomość, że dolina tej rzeki to rejon, gdzie prowadzone są od lat roboty górnicze. Kruszywo wydobywane jest na terenie miejscowości Maszkowice, zwłaszcza w pobliżu części tej wsi noszącej nazwę Równia.

Podjęta 30 listopada 2022 r. uchwała nr 138/XLIX/2022 Rada Gminy Łącko w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Łącko – Części „B” – w obrębie złoża kruszywa naturalnego „Maszkowice 6A” stanowi uwieńczenie trwających niemal rok starań w rej sprawie. Gmina przystąpiła do sporządzenia zmian w planie pod koniec grudnia 2021 r. Później jeszcze dwukrotnie łąccy radni korygowali swą uchwałę w sprawie planu.

Prowadzenie działalności górniczej w tym rejonie wiązać się będzie z przestrzeganiem pewnych ograniczeń. Cały obszar objęty planem znajduje się w granicach Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Obszar ten funkcjonuje w oparciu o uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego z 27 kwietnia 2020 r. Na przedsiębiorcę górniczego nakłada to przestrzeganie nakazów, zakazów, dopuszczeń i ograniczeń określonych w tej uchwale.

Prócz tego część terenu położona jest w obszarze szczególnego zagrożenia powodzią od rzeki Dunajec, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest średnie i wynosi raz na sto lat. Inna część terenu zagrożona jest powodzią raz na dziesięć lat.

Radni gminy Łącko uchwalili m. in., że przeznaczeniem podstawowym terenu ma być wydobycie piasku i żwiru, a nadkład pozyskany z powierzchni w trakcie prac górniczych ma być wykorzystany do wypełniania nieczynnych wyrobisk górniczych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.