Globalne porozumienie=globalna redukcja emisji

fot: Jarosław Galusek/ARC

Wiceminister Tomczykiewicz zastrzegł, że warunkiem giełdowego debiutu Węglokoksu jest nie tylko przygotowanie spółki ale również sprzyjająca sytuacja na giełdzie

fot: Jarosław Galusek/ARC

Dlaczego Polska mówi nie dalszej redukcji emisji dwutlenku węgla i czy Polska wykona zobowiązania wynikające z pakietu energetyczno-klimatycznego?

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz podkreśla w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl, że:

- Nie ma podstaw do rozpoczęcia procesu dalszych redukcji dwutlenku węgla dotąd, dopóki nie będzie podpisane globalne porozumienie o redukcji emisji. Dziś, jak wiemy, globalne dyskusje na temat globalnego porozumienia zabrnęły w ślepą uliczkę. Naszym zadaniem, jako rządu, będzie szukanie sojuszników w Unii Europejskiej popierającej nasze stanowisko w tej sprawie, tak aby nie być samotnym, aby przekonać naszych partnerów. Od tego, jakie sobie będziemy wyznaczać cele zależy los energetyki, a szczególnie polskiej energetyki, która przez wiele dziesiątek lat będzie oparta na węglu kamiennym i brunatnym.

Nasze weto skierowane jest przeciwko dalszemu zaostrzaniu stopnia redukcji emisji CO2. Stoimy na stanowisku - powtórzę - że bez globalnego porozumienia, to sens polityki zwiększania redukcji jest szkodliwy gospodarczo dla Europy.

To, pod czym podpisaliśmy się w 2007 r., zobowiązania pod którymi podpis złożył prezydent Lech Kaczyński, będzie przez nas zrealizowane. Oczywiście będzie to trudne i to już ma dziś odzwierciedlenie w cenach energii, ale zgodnie z zobowiązaniami będziemy w 2020 r. wytwarzać 15 procent energii ze źródeł odnawialnych, zredukujemy emisję CO2 do poziomu wymaganego przez Unię.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.