Gliwice: umowa na dofinansowanie Podium wypowiedziana

Urząd marszałkowski woj. śląskiego wypowiedział umowę na dofinansowanie unijnymi środkami budowy hali widowiskowo-sportowej "Podium" w Gliwicach. Termin uprawomocnienia się decyzji to 11 lutego. Gliwice uważają, że umowa wciąż obowiązuje. Chodzi o 141 mln zł.

Gliwicki samorząd przygotowuje budowę hali od lat. "Podium" na 16,6 tys. widzów byłoby jednym z największych takich obiektów w Polsce. Mimo informacji o wykreśleniu inwestycji z listy projektów unijnych (co znacznie zwiększa koszt dla miasta), samorząd kontynuuje ją. W przegłosowanym 17 stycznia budżecie Gliwic na 2013 r. miejscy radni przewidzieli rozpoczęcie budowy - z unijnym dofinansowaniem.

Tymczasem - jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego Aleksandra Marzyńska, zarząd województwa uchwałą z 21 grudnia ub. roku rozwiązał umowę o dofinansowanie projektu. Jednomiesięczny termin tego wypowiedzenia upływa w miesiąc od udokumentowanego doręczenia informacji beneficjentowi - w tym wypadku 11 lutego.

Zarząd woj. śląskiego wypowiedział umowę na podstawie punktu przewidującego taką możliwość, jeżeli beneficjent środków "nie rozpoczął realizacji projektu w terminie 3 miesięcy od ustalonego (...) dnia (...) z przyczyn przez siebie zawinionych".

Samorząd Gliwic uważa mimo to, że umowa nadal obowiązuje. "Jej wypowiedzenie w tym trybie jest nieskuteczne" - powiedział PAP w czwartek Łukasz Oryszczak z gliwickiego urzędu miasta. "Zakładamy, że umowa wciąż nas wiąże" - dodał. To założenie znalazło się m.in. w tegorocznym budżecie miasta, gdzie w dziale dochodów majątkowych - wśród środków pochodzących z UE - wykazano m.in. 26,8 mln zł pod kątem budowy hali.

Dotacja UE na tę inwestycję miała wynosić 141 mln zł. W 2006 r. budowa "Podium" trafiła do Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego 2007-2013 jako jeden z trzech największych projektów. Ponieważ koszt projektu przekraczał 50 mln euro, podlegał zaopiniowaniu przez Komisję Europejską. Ta jednak odniosła się do niego negatywnie.

Po próbie ratowania przedsięwzięcia w listopadzie marszałek zdecydował o wycofaniu "Podium" z RPO. Choć zaproponował miastu rozwiązanie umowy ws. dofinansowania za porozumieniem, możliwość tę Gliwice odrzuciły. Tamtejszy samorząd sygnalizował, że jeżeli umowa zostanie w sposób prawidłowy wypowiedziana, budżet miasta może zostać zmieniony.

Władze Gliwic dopuszczają budowę hali bez unijnej dotacji. Uważają, że - wobec niewielkiego dotąd zadłużenia - wysokość kredytu na "Podium" nie zagrozi kondycji miejskich finansów. W tym celu podpisały umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym o powiększeniu do 182 mln zł kredytu zaciąganego w związku z inwestycją. Reszta ma być finansowana ze środków własnych i 15 mln zł dotacji z resortu sportu.

W sierpniu ub. roku Gliwice ogłosiły ponowny przetarg na budowę "Podium". Oferty otwarto w drugiej połowie grudnia. Jedyną niepodlegającą odrzuceniu, opiewającą na 321,4 mln zł, złożyła spółka Mirbud ze Skierniewic.

Zarząd woj. śląskiego zdecydował już o przesunięciu środków z RPO na "Podium" na inne projekty rewitalizacji miast. Największy - z puli dla dużych ośrodków - to budowa nowego kampusu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (dofinansowanie 42,5 mln zł). Inne dotyczą adaptacji budynku w Zabrzu (dofinansowanie 4,7 mln zł), zagospodarowania bulwarów nadodrzańskich w Raciborzu (1,2 mln zł), zmiany funkcji dworca kolejowego Będzin Miasto (4,1 mln zł) oraz rewitalizacji zabytkowej wieży wyciągowej szybu "Prezydent" w Chorzowie (0,6 mln zł).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.