Gliwice: naukowe spojrzenie na górnictwo

fot: Maciej Dorosiński

Mongolia to rynek przyszłościowy. Jesteśmy już w Chinach, jesteśmy w Rosji, a są to sąsiedzi Mongolii i stąd wiemy, że są tam ogromne zasoby i ten kraj będzie się rozwijał - uważa Andrzej Meder, członek zarządu spółki Kopex

fot: Maciej Dorosiński

"Górnictwo zrównoważonego rozwoju" - to tytuł dorocznej konferencji, organizowanej przez Towarzystwo Tradycji Górniczych Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej oraz Stowarzyszenie Wychowanków Wydziału Górnictwa i Geologii tej uczelni.

Tegoroczną debatę, zaplanowaną na 27 bm., zdominują kwestie nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle górniczym. O perspektywach rozwoju kopalń węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu mówić będzie Marek Uszko, wiceprezes Kompanii Węglowej.

Ryszard Bednarz z Grupy Kapitałowej Famur opowie o najnowszych rozwiązaniach technicznych, wspierających wzrost efektywności kombajnowych kompleksów ścianowych, a Andrzej Meder, reprezentujący Grupę Kapitałową Kopex, wymieni doświadczenia eksploatacyjne zautomatyzowanych kompleksów do urabiania cienkich pokładów.

Z dużym zainteresowaniem oczekiwane są także wystąpienia Jacka Korskiego, Piotra Cheluszki i Henryka Klety. Pierwszy z prelegentów dokona przeglądu technologii eksploatacji węgla kamiennego na świecie, drugi omówi wykorzystanie technologii zrobotyzowanych w procesie wytwarzania organów urabiających maszyn górniczych, trzeci zaś wystąpi z wykładem o stanie technicznym i bezpieczeństwie szybów.

Podczas sesji plenarnej warto będzie również obejrzeć prezentację prof. Bronisława Barchańskiego z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tym razem przedstawi on postać prof. Bolesława Krupińskiego jako twórcy polskiej szkoły projektowania i budowy kopalń.

Planowana jest ponadto sesja posterowa, poświęcona zagadnieniom technicznym i technologiom stosowanym w górnictwie.

Konferencja, której patronują Trybuna Górnicza i portal górniczy nettg. pl, odbędzie się w auli Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje Piotr Pyzik, były wiceminister od górnictwa

W wieku 69 lat zmarł Piotr Pyzik, były poseł PiS i były wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo.

Korski: Chcę wierzyć, że JSW stanie na nogi, bo to problem tysięcy ludzi i ich rodzin

Jastrzębska Spółka Węglowa ma nowy zarząd, prezesem został, a właściwie pozostał, Bogusław Oleksy. Od wielu lat związany z energetyką węglową i węglowym górnictwem. Zastanawia mnie tylko, dlaczego procedura wyboru prezesa trwała tak długo? Dla pogrążonej w kryzysie firmy brak lidera mocno osadzonego za sterem, czyli z poparciem i zaufaniem, to problem niebagatelny w oczach biznesowych partnerów. Stary/nowy prezes miał odwagę podjąć się kierowania taką firmą i w takim czasie i ma, moim zdaniem, odpowiednie kwalifikacje. W świetle tego przeciągająca się procedura wyboru wskazywała na ograniczone zaufanie do kandydata. Tak to odbieram, a zwłaszcza w świetle nagłej rezygnacji przewodniczącego rady nadzorczej JSW, który podał co prawda inny powód, ale wypadło, jak wypadło. 

​Wypadek w KWK Piast-Ziemowit. Ranny 44-letni górnik

Do wypadku doszło w sobotę w ruchu Ziemowit KWK Piast-Ziemowit. 44-letni górnik doznał urazu podczas wykonywania prac związanych z transportem elementów przenośnika ścianowego.

Naukowcy ze Śląska oczyszczą wody kopalniane z radu? Surowiec może przysłużyć się medycynie

Naukowcy ze Śląskiego Centrum Radiometrii Środowiskowej Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego realizują projekt, którego celem jest zbadanie możliwości i wydajności oczyszczania z radu wód kopalnianych, występujących na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Są już pierwsze wyniki.