Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.17 PLN (-3.65%)

KGHM Polska Miedź S.A.

310.40 PLN (-2.39%)

ORLEN S.A.

127.56 PLN (-1.18%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.90 PLN (-0.59%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.73 PLN (-1.00%)

Enea S.A.

22.64 PLN (-2.83%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (-4.76%)

Złoto

4 711.40 USD (-0.10%)

Srebro

75.50 USD (-0.03%)

Ropa naftowa

101.13 USD (+0.06%)

Gaz ziemny

2.80 USD (+4.09%)

Miedź

6.09 USD (-0.07%)

Węgiel kamienny

108.50 USD (+1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.17 PLN (-3.65%)

KGHM Polska Miedź S.A.

310.40 PLN (-2.39%)

ORLEN S.A.

127.56 PLN (-1.18%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.90 PLN (-0.59%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.73 PLN (-1.00%)

Enea S.A.

22.64 PLN (-2.83%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (-4.76%)

Złoto

4 711.40 USD (-0.10%)

Srebro

75.50 USD (-0.03%)

Ropa naftowa

101.13 USD (+0.06%)

Gaz ziemny

2.80 USD (+4.09%)

Miedź

6.09 USD (-0.07%)

Węgiel kamienny

108.50 USD (+1.12%)

GIG: po wizycie delegacji z Chin

W Głównym Instytucie Górnictwa w dniach 17-18 października br. gościła delegacja Henan Polytechnic University, politechniki chińskiej prowincji Henan, położonej w Jiaozuo. Henan Polytechnic University to szkoła wyższa o 100-letniej tradycji. Była pierwszą górniczą uczelnią techniczną w historii Chin. Obecnie kształci ponad 50 tys. studentów.

Delegacja pod przewodnictwem prof. Liu Mingju, dyrektora Centrum Badawczego Technologii i Bezpieczeństwa Górniczego, zapoznała się z najnowszymi rozwiązaniami Głównego Instytutu Górnictwa w obszarze zwalczania zagrożeń naturalnych oraz szeroko pojętego bezpieczeństwa pracy i wybranych aspektów ochrony środowiska w górnictwie. Goście mieli również okazję zapoznać się z funkcjonującym w kopalni Bobrek-Centrum w Bytomiu nowoczesnym systemem monitoringu bezpieczeństwa i wczesnego ostrzegania załogi w warunkach skojarzonych zagrożeń tąpaniami i pożarowego.

Chiny to obecnie największy producent węgla na świecie, a jednocześnie jeden z najbardziej niebezpiecznych przemysłów górniczych świata, gdzie często mają miejsce poważne katastrofy górnicze, będące wynikiem powszechnego występowania naturalnych zagrożeń górniczych, takich jak tąpania, wybuchy metanu czy pożary. Obecnie to właśnie w Chinach trwa jedna z największych międzynarodowych imprez górniczych pn. International Coal Summit. Omawiane są na niej kluczowe problemy dotyczące przyszłości górnictwa węglowego zarówno w Chinach, jak i na świecie. W szczycie biorą udział przedstawiciele administracji rządowych z różnych krajów oraz największych światowych producentów węgla. Obecna jest również polska delegacja z udziałem naczelnego dyrektora GIG prof. Józefa Dubińskiego, który jest niezwykle cenionym ekspertem w światowej nauce górniczej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Od środy na stacji Katowice nowe część peronu 2 i krawędź peronu 3

Od środy 29 kwietnia br. podróżni na stacji Katowice będą mogli korzystać z przebudowanej części peronu nr 2 i nowej krawędzi peronu nr 3 - podały w poniedziałek PKP Polskie Linie Kolejowe. Peron nr 2 był zamknięty od lipca ub. roku.

Lista spółek SP objętych pilotażem local content powinna być gotowa do końca kwietnia

Lista spółek Skarbu Państwa z sektora energetycznego, które zostaną objęte pilotażem badania dotyczącego local content, powinna być gotowa do końca kwietnia - poinformowała PAP Biznes wiceprezeska GUS ds. statystyki gospodarczej Renata Bielak.

Pierwsza grupa pracowników PGG skorzystała już z urlopów górniczych

Pierwsza grupa pracowników PGG skorzystała już z urlopów górniczych w ramach instrumentów osłonowych wynikających ze znowelizowanej ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego - poinformowała górnicza spółka.

Zajmą się programem dla górnictwa węgla koksującego. Chodzi o pieniądze dla górników

Rząd we wtorek zajmie się "Programem wsparcia sektora górnictwa węgla kamiennego koksującego w Polsce - świadczenia osłonowe" - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. To dokument, który ma umożliwić wypłatę świadczeń osłonowych pracownikom Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).