GIG: patrząc na społeczeństwo Europy Środkowej

W Głównym Instytucie Górnictwa 26 czerwca br. odbyła się konferencja wieńcząca prace partnera krajowego GIG w projekcie "Platforma wiedzy nt. starzenia się społeczeństwa Europy Środkowej". Całość prac projektowych, których liderem jest Górnoaustriacka Izba Pracownicza, zakończy się w grudniu br. pełną publikacją głównego produktu projektowego, tj. "Środkowoeuropejskiej Strategii Starzenia Się".

Aktualnie strategia jest poddana konsultacjom społecznym we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Istotnym wkładem do strategii są prace GIG, których prezentacja znalazła się w wydanej przez Instytut na konferencję monografii pt: "Starzenie się społeczeństwa Europy Środkowej. Próba wskazania na determinanty i wyzwania". W strategii zbudowana została wizja Europy Środkowej 2050, w której czytamy, że: "w 2050 chcemy żyć w zintegrowanym społeczeństwie, w którym dobrobyt człowieka ma najwyższy priorytet a równość jest rzeczywistością". Osiągnięcie tego strategicznego celu jest niezmiernie ważne z uwagi na liczne aktualne wyzwania i problemy wśród, których za naczelny przyjmuje się zminimalizowanie skutków zmiany demograficznej w aspekcie ograniczenia marginalizacji społecznej w Unii Europejskiej.

Aktualnie w 27 krajach UE żyje na granicy ubóstwa i wykluczenia społecznego 110 mln obywateli (1/4 ogółem mieszkańców EU). Wśród tej populacji największe zagrożenie procesem wykluczenia społecznego dotyka młodzież i dzieci. UE przyjmuje, że do 2020 r. wskazaną populację 110 mln obywateli należy pomniejszyć o minimum 20 mln. Jest to jeden z celów, któremu służy opracowana przy pełnym współudziale GIG "Środkowoeuropejska Strategia Starzenia Się".

W strategii przyjęto dwa kluczowe założenia, których osiągnięcie warunkuje obraz Europy Środkowej w 2050 r. Pierwszym jest odejście od obecnie obowiązującego modelu "pracy za wynagrodzenie" i przejście do modelu "praca na rzecz rodziny". Po drugie, koniecznym jest zmiana obecnego modelu rodziny i powrót do rodziny czteropokoleniowej. Spełnienie tych dwóch założeń, w opinii autorów strategii, stwarza szanse dla Europy Środkowej, której obywatele będą żyć w zintegrowanym społeczeństwie, w którym dobrobyt człowieka ma najwyższy priorytet a równość jest rzeczywistością.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.