Gierałtowice: wygaszą mandat przewodniczącemu RG?

fot: Jarosław Galusek/ARC

Sierpień 80 uważa, że amorządowcy z Gierałtowic uwzięli się na kopalnię Sośnica-Makoszowy...

fot: Jarosław Galusek/ARC

Podczas dzisiejszego (12 lutego) posiedzenia jednej z komisji Rady Gminy Gierałtowice samorządowcy mają ustosunkować się do pisma wojewody śląskiego w sprawie wygaszenia mandatu przewodniczącego gierałtowickich radnych, Marka Błaszczyka - poinformował portal górniczy nettg.pl Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80.

Jak utrzymuje rzecznik, odwołaniu radnego kibicują górnicy z pobliskiej kopalni Sośnica-Makoszowy, twierdząc, że Błaszczyk znajduje się w gronie tych, którzy chcą wykończyć kopalnię.

Posiedzenie Komisji Samorządu Przestrzegania Prawa i Utrzymania Porządku Rady Gminy Gierałtowice odbędzie się 12 lutego o godz. 17:00 w sali Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyszowicach, ul. Szkolna 4. Na obrady wybierają się związkowcy z kopalni Sośnica-Makoszowy oraz jej dyrekcja. Pracownicy kopalni od miesięcy uczestniczą w sesjach gierałtowickich radnych i posiedzeniach komisji górnictwa zajmującej się m.in. opiniowaniem planów ruchu kopalń fedrujących pod ziemią na obszarze gminy.

- Uważamy, że samorządowcy z Gierałtowic uwzięli się na kopalnię Sośnica-Makoszowy i robią wszystko, by utrudnić jej działalność. To bardzo niebezpieczne zachowanie, które w efekcie może doprowadzić do zamknięcia kopalni i utraty tysięcy miejsc pracy - mówi Patryk Kosela.

Podobnego zdania są pracownicy kopalni mieszkający w gminie. Bojąc się utraty pracy, złożyli petycję do gminy, w której sprzeciwiają się antygórniczej polityce samorządowców. Kopalnia zatrudnia 5200 osób. Aż 300 jej pracowników to mieszkańcy gminy Gierałtowice.

- Nie ma logiki i ekonomii w tym, że samorząd zarzyna kurę znoszącą złote jajka. Bo jedną rękę wyciągają do kopalni po pieniądze, a drugą podpisują kwity, które prowadzą do zarżnięcia zakładu. Ktoś ma w tym swój prywatny interes - uważa rzecznik Sierpnia 80.

Rzecznik informuje, że w Gierałtowicach powstało już stowarzyszenie sabotujące funkcjonowanie kopalni. Jego członkowie ślą donosy do różnych instytucji państwowych i parlamentarzystów. Z kolei radni negatywnie opiniują plany ruchu górniczego, co powoduje wstrzymanie prac na danych pokładach i ścianach.

- Trzeba uczciwie przyznać, że obecna dyrekcja kopalni robi bardzo dużo dla dobrej współpracy z gminą. Ale do tanga trzeba dwojga - mówi Kosela.

Jego zdaniem, gminie również powinno zależeć na poprawnym współdziałaniu. Związkowcy liczą, że obie strony zaczną hołdować filozofii pokojowego współistnienia. Ale i ostrzegają, że jeśli gmina dalej będzie prowadziła wrogą kopalni politykę, odwołany będzie nie tylko Marek Błaszczyk, ale w drodze referendum cała Rada Gminy oraz wójt.

Od ponad 2 lat przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczy się postępowanie o uchylenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Gierałtowic. Dokument ten jest bardzo niekorzystny dla kopalni. Władze gminy grają w tej sprawie w sądzie na zwłokę i celowo opóźniają jej zakończenie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.