Gierałtowice: przewodniczący Rady utrzymał mandat

fot: Maciej Dorosiński

Radni gminy Gierałtowice zaakceptowali wyjaśnienia przedstawione przez komisję w sprawie Marka Błaszczyka

fot: Maciej Dorosiński

Korupcji nie było, bo radny Marek Błaszczyk nie zawierał umów, nie wiedział o istnieniu pewnych faktów i nie czerpał z nich korzyści - taki wniosek dwa tygodnie temu przedstawiła komisja samorządu przestrzegania prawa i utrzymania porządku Rady Gminy Gierałtowice. We wtorek (26 lutego) dalsze losy Marka Błaszczyka jako radnego (26 lutego) były przedmiotem głosowania na posiedzeniu Rady. Radni przychylili się do wniosku przedstawionego przez komisję i zadecydowali, że jego mandat nie wygaśnie.

Wtorkowym obradom przyglądali się przedstawiciele Związku Zawodowego Ratowników z kopalni Sośnica-Makoszowy oraz dyrekcja kopalni. To właśnie przedstawiciele strony społecznej poinformowali w grudniu 2012 r. wojewodę śląskiego o prowadzeniu działalności gospodarczej przez radnego Marka Błaszczyka z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy Gierałtowice. Sprawa konkretnie dotyczyła bannerów reklamowych, które były wywieszone na stadionie miejscowego klubu sportowego LKS Jedność 32 Przyszowice, którego sponsorem jest Błaszczyk. Wojewoda nakazał organom samorządowym wyjaśnić sprawę oraz ustosunkować się do kwestii wygaszenia mandatu przewodniczącego.

W pierwszej kolejności tematem zajęła się wspomniana już komisja, która dzisiaj przedstawiła efekty swoich prac, a jako argumenty ponownie zaprezentowała ekspertyzy prawne przygotowane przez prof. Bogdana Dolnickiego (ekspertyza wykonana na zlecenie Marka Błaszczyka) oraz prof. Czesława Martysza (jej wykonanie zlecił wójt gminy). Po trwającym blisko godzinę odczytywaniu ekspertyz i wyjaśnień radni przystąpili w końcu do głosowania, w którym poparli wnioski przedstawione przez komisję i tym samym uznali, że mandat Błaszczyka nie wygaśnie. Członkowie Związku Zawodowego Ratowników z kopalni Sośnica-Makoszowy nie byli zaskoczeni postawą radnych.

- Nie spodziewaliśmy się innej reakcji radnych gminy Gierałtowice. Nie pozostaje nam nic innego jak być konsekwentnym. Naszym kolejnym krokiem będzie powiadomienie prokuratury o złamaniu prawa przez radnych. Na razie więcej szczegółów nie będę zdradzać - powiedział w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Eugeniusz Kuchta, przewodniczący Związku Zawodowego Ratowników w kopalni Sośnica-Makoszowy.

W obliczu przdstawionych faktów należy wyjaśnić, że napięcia pomiędzy gminą Gierałtowice, a kopalnią Sośnica-Makoszowy maja już miejsce od kilku lat. Ich przejawem może być sytuacja z grudnia 2012 r., kiedy gmina zaopiniowała negatywnie plan ruchu kopalni. Uznano wówczas, że, "praca kopalni zwiększyła w gminie m.in. zagrożenie powodziowe". Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach, mimo negatywnej opinii gminy, zatwierdził plan na lata 2013-2015. Zdaniem związkowego środowiska górniczego radni, przewodniczący Rady oraz wójt gminy skupieni w Stowarzyszeniu na rzecz Poszkodowanych przez Zakłady Górnicze "za główny cel i punkt honoru postawili sobie walkę z kopalnią i górnikami".

Warto wspomnieć przy tym, że kopalnia Sośnica-Makoszowy zatrudnia blisko 300 mieszkańców gminy Gierałtowice. Należy także do tego doliczyć osoby, które pracują w firmach powiązanych z kopalnią i którym górnictwo daje środki do życia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.