Giełda: spółki energetyczne mocno w górę

fot: Materiały prasowe

Na giełdzie w Warszawie jest obecnie notowanych łącznie niemal 900 spółek - 455 na głównym parkiecie GPW oraz 439 na alternatywnym rynku NewConnect

fot: Materiały prasowe

Aż o 6 proc. podrożały w środę, 3 paździenika, na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych akcje PGE Polskiej Grupy Energetycznej, a notowania spółki Tauron PE poszły w górę o 5,6 proc. Na parkiecie znacząco zwyżkowały także pozostałe spółki energetyczne.

Obroty na GPW wyniosły w środę 639 mln zł, z czego 522 mln zł na akcjach spółek z WIG20. Liderem obrotów był PKO BP (90 mln zł), którego kurs poszedł w górę o 0,83 proc.

Najmocniej rosły notowania spółek energetycznych: PGE (+6,0 proc.) oraz Tauronu (+5,6 proc.). Akcje Energi zdrożały na zamknięciu o 1,8 proc. O 4,9 proc. zwyżkowała wycena Enei.

- Spółki energetyczne były przecenione. Dodatkowo, od pewnego czasu utrzymują się w energetyce pozytywne marże, czyli podwyżki cen energii są wyższe niż koszty związane z CO2, czy węglem. Pytanie, czy ta sytuacja utrzyma się dłużej. Patrząc jednak na to, jak wyglądały wzrosty kosztów i wzrosty cen energii, to ewidentnie kursy akcji spółek energetycznych były trochę w tyle - powiedział PAP Biznes Robert Maj, analityk Ipopema Securities.

Akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która w środę poinformowała w komunikcie giełdowym o szacunkach, że w wyniku katastrofy w ruchu Zofiówka (w maju tego roku) jej roczna produkcja węgla obniży się w 2018 r. o ok. pół miliona ton, w środę podrożały o 2,91 proc. (w ciągu całego minionego tygodnia o 3,12 proc.). Na otwarciu ostatniej sesji kosztowały 68,40 zl, a kończyły dzień na poziomie 69,98 zł (w ciągu dnia płacono za nie maksymalnie 70,68 zł).

Wzrost o 0,34 proc. zanotowały w środę akcje LW Bogdanka, drożejąc o 20 gr do 59,90 zł (maksymalnie w środę do 60 zł za akcję). Symbolicznie (o 0,02 proc.) w górę poszły udziały Polskiej Miedzi KGHM, która po wcześniejszych spadkach zyskuje od pół roku. Bardzo znaczący w grupie spółek związanych z przemysłem energetycznym był wynik dzienny Raciborskiej Fabryki Kotłów Rafako, która zdrożała aż o 9,22 proc., a od tygodnia (z wynikiem +13,7 proc.) po słabym wrześniu, odrabia straty i stale pnie się w górę.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.