Anna Moskwa: Z nadzieją patrzymy na geotermię

fot: Maciej Dorosiński

- CBAM może być okazją do dobrej dyskusji nad całym systemem uprawnień, nad naszą rolą w tym systemie uprawnień i nad miejscem naszych przedsiębiorstw w całym tym systemie - mówiła Anna Moskwa

fot: Maciej Dorosiński

- Myślę, że po poprzednim roku wszyscy bardzo doceniamy suwerenność i niezależność, a geotermia na pewno je zapewnia - powiedziała w rozmowie z Naszym Dziennikiem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W opublikowanej w piątek rozmowie z gazetą szefowa MKiŚ została zapytana o to, jak Polska może wykorzystać potencjał złóż geotermalnych. - Myślę, że po poprzednim roku wszyscy bardzo doceniamy suwerenność i niezależność, a geotermia na pewno je zapewnia. Chociaż w Polsce połowa kraju ma potencjał geotermalny, to dostępne zasoby wykorzystujemy jedynie w 7 miastach - wskazała Anna Moskwa.

Mam nadzieję, że geotermia w Polsce będzie się szybko rozwijać. W tym momencie w ministerstwie mamy 50 nowych wniosków. Na razie pierwszy odwiert sprawdzający, czy jest potencjał, finansujemy w 100 proc., żeby samorządy nie ponosiły dodatkowego ryzyka - podkreśliła.

Zapowiedziała przy tym, że ministerstwo niedługo rozpatrzy kolejne wnioski. - Zobaczymy, ile z nich będzie miało realny potencjał. Mam nadzieję, że niebawem dojdziemy do 100 wniosków na realizację inwestycji geotermalnych - wskazała.

Zwróciła również uwagę, że dopiero w 2021 r. po kilku latach trudnych prac i analiz geologicznych powstała Polska mapa geotermii do 2040 r. z perspektywą do 2050 r. -  Takiego dokumentu nigdy nie było - zaznaczyła.

- W strategii rozwoju ciepłownictwa też po raz pierwszy wskazujemy, by środki krajowe zostały przeznaczone na dofinansowanie pierwszego odbioru, bez czekania na fundusze europejskie. Działania rządu PiS to okres ogromnego rozwoju geotermii w Polsce - podała szefowa MKiŚ.

- Zakończone w 2021 r. badania potwierdziły, że potencjał naszego kraju w zakresie geotermii jest bardzo duży. Teraz trzeba go odkrywać - dodała Anna Moskwa w rozmowie z Naszym Dziennikiem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Został górnikiem na jeden dzień. Wyjątkowa szychta w kopalni

Projekt „Zostań górnikiem na jeden dzień", w ramach wsparcia WOŚP, zrealizowany został w Kopalni Soli Wieliczka. Paweł z Warszawy zjechał 170 metrów pod ziemię i odbył prawdziwą górniczą szychtę.

Hossa na warszawskim parkiecie przyciąga inwestorów

Hossa na warszawskiej giełdzie sprzyja zainteresowaniu inwestowaniem, co widać w rosnącej liczbie rachunków maklerskich - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem ekspertów Osobiste Konta Inwestycyjne, które zaczną działać od 1 stycznia 2027 r., pojawią się w korzystnym dla rynku momencie.

Air Arabia uruchomi w grudniu bezpośrednie loty z Katowic do Szardży

Air Arabia od 17 grudnia uruchomi bezpośrednie połączenie między Katowice Airport a Szardżą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rejsy będą odbywać się cztery razy w tygodniu.

Wielkie mycie tunelu pod rondem w Katowicach. Ściany odzyskują pierwotną biel

Ponad 3 tys. metrów bieżących ścian tunelu pod rondem w Katowicach zostanie dokładnie wyczyszczonych. To największe prace utrzymaniowe w obiekcie od ponad 20 lat. Choć roboty nadal trwają, efekty są już widoczne — szare dotąd ściany odzyskują swoją pierwotną biel.