Geotermia: wkrótce przetarg na najgłębszy w Polsce odwiert

1507314552 szaflary geotermia pl

fot: Geotermia Szaflary

Geolodzy spodziewają się, że w Szaflarach temperatura wody na głębokości 5,3 km w tym miejscu może osiągać 130 st. C.

fot: Geotermia Szaflary

W tym roku ruszą przetargi na wykonanie najgłębszego w Polsce odwiertu geotermalnego w Bańskiej Niżnej na głębokość ponad 5 tys. m oraz na wykonanie magistrali ciepłowniczej łączącej odwiert z Nowym Targiem - poinformowali w piątek (6 października) na konferencji włodarze Szaflar i Nowego Targu.

Pod koniec września Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 45 mln zł na wykonanie odwiertu badawczo-eksploatacyjnego w gminie Szaflary.

- Beneficjentem tej dotacji tak naprawdę jest całe Podhale, nasi mieszkańcy oraz turyści, którzy tu przyjeżdżają, bo czyste Podhale, wolne od zanieczyszczeń to oczekiwanie wszystkich. Odwiert powinien zabezpieczyć potrzeby grzewcze Nowego Targu i Szaflar, a nadwyżki będą mogły zasilić w ciepło także Zakopane, bo tam sieć cały czas się rozbudowuje - powiedział wójt Szaflar Rafał Szkaradziński.

Odwiert ma powstać w sąsiedztwie istniejących odwiertów i sięgać do złóż eocenu numulitowego i mezozoiku. Geolodzy spodziewają się, że temperatura wody na głębokości 5,3 km w tym miejscu może osiągać 130 st. C. To da możliwość produkcji prądu. Jeżeli przewidywania specjalistów się spełnią, będzie to pierwsza w Polsce elektrownia geotermalna. Według planów eksploatacja odwiertu ma ruszyć w październiku 2020 r.

- Po wykonaniu odwiertu dowiemy się, czy złoża wystarczą na przyszłe pokolenia. Najważniejsze jest to, żeby nie myśleć tylko o teraźniejszości, ale o przyszłości. Pierwsze przetargi, w tym na wykonanie odwiertu, chcemy ogłosić jeszcze w tym roku - ogłosił Szkaradziński.

Na bazie nowego źródła ma także powstać pierwsza w Polsce elektrownia geotermalna, która w planach ma zasilić wszystkie instalacje geotermalne. Dzięki elektrowni system będzie niezależny od dostaw energii z zewnątrz.

- To na tyle innowacyjny pomysł, że wszystko musi być dokładnie zbadane. Na razie, nie wiemy dokładnie, jakie moce energii elektrycznej będziemy mogli uzyskać - wyjaśnił wójt.

Wraz z odwiertem powstanie nowa sieć ciepłownicza w kierunku Nowego Targu. Dotychczasowe odwierty zaopatrywały w ciepło głównie Zakopane.

Na wrzesień przyszłego roku zaplanowano powołanie nowej spółki pod nazwą Geotermia Nowotarska, która ma zająć się podłączeniem Nowego Targu do sieci geotermalnej.

- Dla naszego miasta podłączenie do sieci geotermalnej to spełnienie marzenia, które żyje cały czas wśród mieszkańców. Przez lata ten pomysł był kwestionowany z uwagi na obawy o wzrost cen ciepła, natomiast na dzień dzisiejszy, kiedy widzimy rosnące ceny węgla, kiedy mamy coraz większą świadomość ekologiczną, to pomysł zyskuje wielu zwolenników - powiedział Grzegorz Watycha burmistrz Nowego Targu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Podróże bez barier z Kolejami Śląskimi

To jeden z „najstarszych” kursów w rozkładzie Kolei Śląskich. Wyjeżdża na tory tylko raz w roku, ale... jest symbolem otwartości i wieloletniej pracy nad wygodą podróży.

Prof. Mielczarski: Blackout? Upał nie jest taki straszny. Gorzej, jeśli do słońca dojdzie wiatr

We Francji 24 czerwca rano bez prądu było 68 tys. odbiorców. Wyłączenia, awarie, a nawet ewentualny blackout zapowiadały inne kraje zachodniej Europy, dotknięte ekstremalnymi upałami. Czy Polsce też grozi blackout w upalny weekend? O stabilność systemu elektroenergetycznego prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, pyta red. Aldona Minorczyk-Cichy.

Spadki cen na rynkach wskazują na brak konieczności przedłużania pakietu CPN

Spadki cen surowców na rynkach wskazują na to, że nie będzie konieczności przedłużania pakietu "Ceny Paliwa Niżej" po 30 czerwca - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka.

Orlen rozwija strategiczny projekt Baltic Eagle Gas Hub

Orlen zarezerwował przepustowość w planowanym terminalu FSRU 2 w Zatoce Gdańskiej. Decyzja zwiększa elastyczność dostaw LNG, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu oraz wpisuje się w rozwój koncepcji Baltic Eagle Gas Hub. Po uwzględnieniu FSRU 1, FSRU 2 oraz rezerwacji w terminalu w Kłajpedzie, dzięki interkonektorowi Santaka, łączne możliwości importowe LNG Grupy Orlen przekroczą 16 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji rocznie.