Geotermia Podhalańska zasili sieć w Zakopanem

fot: Pixabay.com

50 proc. powierzchni Polski to potencjał geotermalny

fot: Pixabay.com

52,6 mln zł dofinansowania na rozbudowę systemu geotermalnego otrzymała spółka Geotermia Podhalańska. W ramach inwestycji wartej ponad 88 mln zł powstanie mi.in. nowy, czwarty odwiert produkcyjny, który zasili sieć ciepłowniczą w Zakopanem. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2025 r.

Spółka Geotermia Podhalańska SA otrzymała dofinansowanie w formie dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej SA w ramach programu 5.9 Polska Geotermia Plus. Część 1) Geotermia Głęboka. Źródłem finansowania wkładu własnego będzie dokapitalizowanie Geotermii przez NFOŚiGW.

Podczas podpisania umowy połączonym z uroczystością 30-lecia PEC Geotermia Podhalańska SA była obecna minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

- Można powiedzieć, że 30 lat Geotermii Podhalańskiej to 30 lat geotermii polskiej, bo to najstarsza nasza geotermia, która ma wiele zasług na rzecz rozwoju wszystkich geotermii w Polsce. To inwestycja ważna; z naszych zasobów geotermalnych, gdzie tylko niewielki procent gazu uzupełnia jej efektywność, ale bez tego uzupełnienia, też by działała bardzo dobrze. To jest nasz ogromny potencjał i tego potencjału w Polsce mamy dużo - mówiła minister Moskwa podczas uroczystości w Bańskiej Niżnej.

Moskwa zaznaczyła, że 50 proc. powierzchni Polski to potencjał geotermalny.

- Wpływa coraz więcej wniosków na budowę kolejnych odwiertów i przeznaczonych jest coraz więcej środków na ten cel. Jest też coraz większa odwaga gmin na realizację tych inwestycji, ale jeszcze dużo przed nami. Nie spoczniemy, póki tych 50 proc. nie wykorzystamy - zapowiadała minister.

Główny geolog kraju Piotr Dziadzio powiedział, że na prace związane z udostępnianiem wód geotermalnych w Polsce wydano już ponad miliard 200 mln zł.

- To spektakularne kwoty które pokazują, że inwestujemy i będziemy inwestować. Choć są to drogie inwestycje, to w efekcie końcowym, w produkcji ciepła są najtańsze - mówił Dziadzio.

Przypomniał on, że już 180 lat temu Ludwik Zejszner odkrył na zakopiańskiej Jaszczurówce źródła geotermalne.

Nowy odwiert ma zwiększyć wykorzystanie zasobów geotermalnych dla uzyskania większej produkcji energii cieplnej ze źródeł odnawialnych, co pozwoli na dalszy rozwój Geotermii Podhalańskiej przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na jakość powietrza w regionie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.