Geologia: ministerstwo konsultuje nową politykę surowcową państwa

1510580452 orion jedrysek ms gov

fot: Ministerstwo Środowiska

- Żadne Państwo w Europie nie może pochwalić się takimi zasobami surowcowymi jak Polska - podkreślał Mariusz Orion Jędrysek

fot: Ministerstwo Środowiska

Prezentacja zasobów surowcowych, którymi dysponuje Polska, sposobów gospodarowania nimi i zasad prowadzenia polityki surowcowej były tematami briefingu pod nazwą "Polityka Surowcowa Państwa – rozwój bogactwa regionów", który odbył się w poniedziełk (13 listopada) w Ministerstwie Środowiska.

Projekt Polityki Surowcowej Państwa jest efektem rocznej pracy Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Surowcowej Państwa, który pracował pod przewodnictwem prof. dra hab. Mariusza Oriona Jędryska, sekretarza stanu w MŚ, Głównego Geolog Kraju i pełnomocnika rządu do spraw polityki surowcowej państwa.

Dokument został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych, a poniedziałkowa konferencja rozpoczęla ich drugi etap. 

Surowców jak nigdzie w Europie
- Na większości obszarów Polski występują udokumentowane złoża surowców. Żadne Państwo w Europie nie może pochwalić się takimi zasobami surowcowymi jak Polska. Surowce takie jak węgiel kamienny i brunatny, siarka, ropa czy gaz powinny być źródłem bogactwa polskich regionów. Surowcami chcemy budować siłę regionów, budować drobną przedsiębiorczość, ale i tę dużą. Człowiek jest najważniejszy. Jeśli jest właścicielem ziemi, ma prawo do jej uprawy, mieszkania. Trzeba mu takie warunki stworzyć, żeby chciał, by w jego interesie było czasowe przekazanie ziemi po to, żeby państwo mogło wydobyć zasoby, które są jego własnością - podkreślał prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Konsultacje w regionach przez cały rok
Zapowiedział roczny proces konsultowania Polityki Surowcowej w regionach Polski. Spotkania lokalne rozpoczną się w tym tygodniu od Warszawy, w planie są m.in. Kraków, Katowice, Łódź, Szczecin, Wrocław, Kielce, Poznań i Gdańsk.

Przypomniano, że w Polsce mamy 80 proc. europejskich złóż węgla kamiennego, 100 proc. węgla koksującego i 20 proc. węgla brunatnego. Polska ma też bogate rezerwy ropy i gazu ze złóż niekonwencjonalnych np. z łupków, ale i złóż węgla kamiennego, siarką, sole potasowe i zasoby geotermalne.

Geotermia nabierze znaczenia
Wejście w życie Polityki Surowcowej Państwa będzie miało wpływ m.in. na rozwój technologii, stworzenie ułatwień gospodarczych i podatkowych dla przedsiębiorców, zwiększenie świadomości społecznej w zakresie gospodarki surowcami, pozyskiwanie surowców poza granicami kraju, bezzbiornikowe magazynowanie substancji w górotworze oraz pozyskiwanie surowców z odpadów (gospodarka o obiegu zamkniętym) oraz wykorzystanie energii geotermalnej, czyli ciepła Ziemi.

- Ciepło Ziemi to główne źródło energetyczne w perspektywie kilkudziesięciu lat. Obecnie wykorzystujemy te zasoby do ogrzewania miast – zaznaczył prof. Jędrysek.

Wyprawa do dna Atlantyku
Jednym z pierwszych programów wykonawczych w ramach nowej polityki surowcowej jest "Program rozpoznania geologicznego oceanów" (PRoGeO), opracowany w MŚ i zatwierdzony przez rząd w sierpniu 2017 r. Zakłada on wydobycie cennych złóż metali znajdujących się na dnie oceanicznym. PRoGeO przewidziany został na wiele lat, a potencjalnie cenne złoża metali są oceniane na bardzo zasobne.

- Na dnie Atlantyku mamy działkę z potężnymi zasobami geologicznymi. Na świecie jest tylko 7 krajów, które dysponują taką działką. Sądzę, że w ciągu 10 lat będzie możliwe rozpoczęcie eksploatacji pochodzących z niej złóż, m.in. siarczków miedzi czy pierwiastków ziem rzadkich. Pierwszy rejs rozpoznawczy odbędzie się już w przyszłym roku – zapowiedział wiceminister środowiska.

Łupki wrócą do łask, inwestorzy uciekli przez chaos i złe prawo
Orion Jędrysek skomentował również niedawny boom rozpoznawczy łupków.
- Będziemy wracać do tego, ale musimy zacząć od początku. Budowanie na ruinach jest znacznie trudniejsze - zastrzegł.

Ocenił, że koalicja PO-PSL przez bałagan organizacyjny złe prawo zniechęciła zagranicznych przedsiębiorców do prowadzenia poszukiwań gazu i ropy w polskich łupkach.
- Inwestorzy sparzyli się na fatalnym prawie, na długotrwałych działaniach administracyjnych, na chaosie - ocenił Mariusz Orion Jędrysek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.