Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 739.86 USD (-2.25%)

Srebro

76.68 USD (-4.19%)

Ropa naftowa

98.59 USD (+4.29%)

Gaz ziemny

2.70 USD (+1.39%)

Miedź

6.01 USD (-0.53%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 739.86 USD (-2.25%)

Srebro

76.68 USD (-4.19%)

Ropa naftowa

98.59 USD (+4.29%)

Gaz ziemny

2.70 USD (+1.39%)

Miedź

6.01 USD (-0.53%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

GDDKiA chce w lutym udostępnić przejazd S1 od Bierunia do węzła Oświęcim

1716974991 drogi1

fot: GDDKiA/Krzysztof Nalewajko

Układanie nawierzchni betonowej na odcinku A1 Kamieńsk - Radomsko

fot: GDDKiA/Krzysztof Nalewajko

GDDKiA chce jeszcze w lutym br. umożliwić przejazd powstającym odcinkiem trasy S1 od drogi krajowej nr 44 w Bieruniu do węzła S1 Oświęcim, gdzie zaczyna się dostępny już odcinek S1 do Bielska-Białej - wynika z wtorkowej informacji Dyrekcji.

Umożliwienie tego przejazdu - znacznie przed zakończeniem docelowych robót budowlanych - ma poprawić warunki ruchu w regionie i odciążyć drogi lokalne.

Jak podała we wtorkowej informacji GDDKiA, udostępnienie odcinka na zasadzie przejezdności oznacza, że kierowcy będą mogli korzystać z nowej trasy, mimo że część robót będzie kontynuowana.

W ten sposób ma zostać oddane: 2,9 km nowej S1 od węzła Oświęcim do węzła Bieruń, a także 2,7 km zachodniej części obwodnicy Bierunia, co zapewni spójne połączenie z DK44.

Wraz z odcinkiem S1 udostępniony ma zostać dla pojazdów osobowych także fragment obwodnicy Oświęcimia między rondem w Jedlinie a rondem w Pławach. Obecnie ruch tam odbywa się jednokierunkowo - z Pław do Jedliny.

Na odcinku drogi ekspresowej przed mostem na rzece Gostyni do węzła Oświęcim (1 km) prace będą trwały nadal, a ruch zostanie poprowadzony w obu kierunkach jezdnią na Bielsko-Białą. Kolejny fragment w stronę Bierunia (1,9 km) udostępniony ma już zostać w pełnym przekroju.

Roboty będą kontynuowane również na wschodniej części obwodnicy Bierunia - w kierunku ul. Jagiełły.

Wraz z udostępnieniem odcinka od węzła Oświęcim w kierunku Bierunia, zniesione zostanie obowiązujące obecnie na S1 ograniczenie tonażowe do 3,5 tony z Bielska-Białej do DK44 w Bieruniu.

“Podkreślamy, że udostępniamy ten odcinek S1 wiele miesięcy przed pełnym zakończeniem inwestycji. To nasza realna odpowiedź na głos lokalnych samorządów i mieszkańców“ - zaznaczyła Dyrekcja.

Zasygnalizowała, że jeśli pogoda pozwoli, najbardziej realnym terminem udostępnienia odcinka Bieruń - Oświęcim (na zasadzie przejezdności) jest druga połowa lutego br. Pełne zakończenie inwestycji planowane jest na IV kw. 2026 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

CBA w resorcie klimatu zabezpiecza dokumenty dotyczące programu Czyste Powietrze

Centralne Biuro Antykorupcyjne we wtorek zabezpiecza dokumenty dotyczące programu "Czyste Powietrze"; śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Europejska - przekazał Jacek Dobrzyński. Funkcjonariusze byli m.in. w siedzibie resortu klimatu, co potwierdził rzecznik tego ministerstwa.

Majówka 2026: TOP miejsca i atrakcje na wypoczynek

Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w roku – czas, gdy wiele osób decyduje się na krótki wyjazd, odpoczynek od codziennych obowiązków i zmianę otoczenia.

ZUS przeliczył 219 tys. emerytur i rent czerwcowych. Śląskie z rekordami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył ponowne ustalanie wysokości emerytur czerwcowych. Zgodnie z przepisami dotyczyło to świadczeń przyznanych lub przeliczonych w czerwcu w latach 2009–2019 oraz powiązanych z nimi rent rodzinnych. W województwie śląskim było najwięcej świadczeń do przeliczenia, bo 28,8 tys. Tutaj też średnia podwyżka okazała się wyższa od średniej krajowej.