Gazprom: 100 proc. akcji niemieckiej spółki Wingas

fot: ARC/Andrzej Bęben

Gazprom poszedł na ustępstwa cenowe wobec większości swoich kontrahentów w Europie

fot: ARC/Andrzej Bęben

Rosyjski koncern gazowy Gazprom stanie się 100-proc. właścicielem niemieckiej spółki Wingas. Udziały przejmie od niemieckiego koncernu BASF, w zamian za złoża ropy i gazu na Syberii. Umowa zostanie sfinalizowana do końca 2013 roku - podał Gazprom w środę 14 listopada.

Wingas to spółka zajmująca się dystrybucją, transportem i magazynowaniem gaz. Jej siedziba mieści się Kessel w Niemczech. Powstała w 1993 roku. 50 proc. udziałów w Wingas posiada Wintershall (spółka zależna BASF), a kolejne 50 proc. Gazprom. Na mocy porozumienia udziały Gazpromu wzrosną do 100 proc.

Porozumienie oznacza m.in., że Gazprom stanie się właścicielem gazociągu OPAL (Ostsee-Pipeline-Anbindungs-Leitung), który łączy Nord Stream z niemiecką siecią przesyłową. Liczy 470 km i biegnie wzdłuż granicy z Polską do granicy z Czechami, gdzie łączy się z systemem przesyłu gazu tego kraju. W ten sposób gaz z Nord Stream można również dostarczać do Czech, a stamtąd - do Polski i na Słowację. OPAL jest wspólnym obecnie projektem dwóch firm: Wingas (80 proc.) i E.ON Ruhrgas (20 proc.).

W zmian za udziały w Wingas niemiecka spółka ma otrzymać udziały w syberyjskich złożach ropy i gazu Achimov (25 proc. plus 1).

Gazprom podał też, że przejmie 50 proc. udziałów w firmie WINZ poszukującej i wydobywającej gaz w rejonie Morza Północnego i zwiększy do 100 proc. udziały w handlujących gazem firmach WIEH (Wintershall Erdgashandelshaus Berlin) oraz WIEE (Wintershall Erdgashandelshaus Zug).

Porozumienie w tej sprawie w imieniu Gazpromu podpisał prezes firmy Aleksiej Miller, a w imieniu BASF SE prezes zarządu tej firmy Kurt Bock.

"Umowa jest potwierdzeniem strategicznego partnerstwa firm na międzynarodowym rynku energetycznym. Zwiększając nasze udziały w sektorze magazynowania i handlu gazem kontynuujemy działalność, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu do Europy. Umowa w sprawie wydobycia i produkcji pozwala nam na zwiększenie obszaru naszej współpracy, której sukcesy były widoczne przy innych projektach na terenie Rosji" - poinformował cytowany w komunikacie Aleksiej Miller.

Zdaniem Bocka, wymiana aktywów pozostaje w zgodzie z strategią firmy rozszerzania działalności związanej z poszukiwaniem i produkcją ropy naftowej i gazu.

- Dzięki tej transakcji wzmacniamy trwające już 20 lat partnerstwo obu firm. Gazprom zaktywizuje swoje działania w zakresie magazynowania i handlu gazem, a wspólnie rozszerzymy produkcję ropy i gazu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.