Gazociągi: mniejsze koszty dzięki dostawom inwestorskim

fot: ARC

Na inwestycje w polskiej energetyce do 2020 r. potrzeba 160-180 mld zł

fot: ARC

Dzięki metodzie dostaw inwestorskich, która polega na tym, ze sami kupujemy rury i armaturę do budowy gazociągów, a następnie przekazujemy je wykonawcom, obniżyliśmy koszty budowy połączeń gazowych o przynajmniej 200 mln zł - powiedział prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.

Gaz-System obecnie realizuje projekt budowy 1 tys. km gazociągów. Ma być zakończony do końca 2014 r. Gazociągi powstają w północno-zachodniej i środkowej Polsce (m.in. Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn i Gustorzyn-Odolanów).

- Ze względu na trudną sytuację firm budowlanych na rynku, spółka dokłada szczególnej staranności w zarządzaniu budową nowych gazociągów na terenie całej Polski. Proces objęty jest aktywnym monitoringiem (...). Gaz-System ograniczył ryzyko, organizując w nowy sposób cały proces inwestycyjny przy dużo większym bezpośrednim zaangażowaniu samego inwestora. Zastosowaliśmy metodę dostaw inwestorskich. Sami kupujemy rury oraz armaturę i przekazujemy je firmom wykonawczym - powiedział.

- Nie chcemy obarczać wykonawców nadmiernym ryzykiem związanym z cenami materiałów budowlanych. Jeśli przykładowo gazociąg kosztuje 1 mld zł, to żadna firma samodzielnie - w obecnej sytuacji rynkowej w branży budowlanej - nie jest w stanie wziąć na siebie ciężaru tej inwestycji - dodał.

Jak podkreślił, Gaz-System, kupując rury bezpośrednio od producentów, może uzyskać niższe ceny. "To oczywiście efekt skali. Zakup rur w dużych ilościach na konkurencyjnym rynku to oszczędność rzędu przynajmniej 200 mln zł w stosunku do naszych szacunków" - powiedział. Podkreślił, że w przypadku planowanej budowy kolejnych gazociągów, proces inwestycyjny będzie zorganizowany podobnie.

Gaz-System kupuje rury bezpośrednio od hut - konsorcjum Ferrum, Steeltubes, Uniset i US Steel, konsorcjum Izostal, Impexrur i ArcelorMittal oraz tureckiego Borusan Mannesmann.

Spółka zarządza majątkiem o wartości ok. 5 mld zł, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia. Zatrudnia ponad 2 tys. osób. Spółka zapewniła już finansowanie dla obecnie realizowanych inwestycji, m.in. terminalu LNG w Świnoujściu, gazociągów i interkonektorów. Wartość tych projektów to ok. 8 mld zł (w latach 2010-2014). Inwestycje są finansowane ze środków własnych spółki, funduszy unijnych, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz konsorcjum banków komercyjnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.