Gaz-System zaoferuje przepustowość ciągłą w kierunku Ukrainy

fot: GAZ-SYSTEM

W latach 2011 -2014 w systemie gazociągów nadzorowanych przez spółkę wystąpiło 110 awarii

fot: GAZ-SYSTEM

Operator przesyłowy gazu Gaz-System od 1 stycznia do 30 września 2025 r. zaoferuje na interkonektorze z Ukrainą przepustowość ciągłą w kierunku tego kraju w produktach krótkoterminowych - podała w piątek spółka w komunikacie.

Jak przypomniał Gaz-System, dotychczas w punkcie wyjścia z Polski w kierunku Ukrainy przepustowość oferowana była na zasadach przerywanych. Od 1 stycznia do końca roku gazowego 2024/2025, czyli do 30 września 2025 r. niezakontraktowane w ramach wcześniej udostępnionych produktów przepustowości zostaną udostępnione jako przepustowość ciągła w produktach kwartalnych, miesięcznych, dobowych i śróddziennych.

Według operatora, zaoferowanie przepustowości ciągłej jest możliwe dzięki konsekwentnej realizacji programu inwestycyjnego, którego celem było wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego zarówno w kraju, jak i regionie.

Obecne uwarunkowania techniczne i handlowe pozwalają na zachowanie stabilności funkcjonowania systemu i jednocześnie wzmocnienie roli spółki w odniesieniu do przepływów transgranicznych - zaznaczył Gaz-System.

- Dzięki udostępnieniu ciągłych usług przesyłowych gazu ziemnego dla Ukrainy zostanie wzmocnione bezpieczeństwo energetyczne w regionie. Użytkownicy sieci korzystający z połączenia gazowego Polska-Ukraina będą mieli zapewnione stabilne dostawy gazu na potrzeby swoich odbiorców w Ukrainie - poinformował prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminala LNG w Świnoujściu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.