Gaz-System wybrał wykonawców lądowej części Baltic Pipe w Polsce

1564472116 baltic pipe baltic pipe eu

fot: baltic-pipe.eu

Od 2022 r. będziemy mieli możliwość sprowadzenia około 17 mld m sześć. gazu od różnych dostawców z różnych źródeł

fot: baltic-pipe.eu

Gaz-System wybrał wykonawców budowy wszystkich elementów lądowych Baltic Pipe w Polsce - poinformowała gazowa spółka w środowym, 21 października, komunikacie.

"Spółka zakończyła postępowania zakupowe na wybór wykonawców prac budowlanych na gazociągu Goleniów-Lwówek, gazociągu łączącym Niechorze-Płoty oraz tłoczni gazu Goleniów, Odolanów i Gustorzyn" - napisano w komunikacie.

Wyjaśniono, że wykonawcą pierwszego etapu w gazociągu Goleniów-Lwówek, czyli fragmentu Goleniów-Ciecierzyce, został Budimex, a drugiego etapu: Ciecierzyce-Lwówek została spółka JT SA.

W postępowaniu zakupowym na budowę gazociągu łączącego (41km) wybrane zostało konsorcjum firm: UAB MT Group (Lider) i PPS Pipeline Systems GmbH.

Natomiast w postępowaniu zakupowym na budowę tłoczni wybrane zostały: dla Tłoczni Goleniów: MAX STREICHER S. P. A., dla Tłocznia Odolanów konsorcjum w składzie ATREM SA (Lider), JT SA, PJP MAKRUM SA, PROJPRZEM Budownictwo Sp. z o.o., a dla Tłoczni Gustorzyn firma MAX STREICHER S. P. A.

"Wykonawcy zostali wybrani w wyniku konkurencyjnego postępowania zakupowego. Podstawowe kryteria, którymi zamawiający kierował się podczas wyboru powyższych firm, to m.in. wiarygodność i doświadczenie podmiotu przy realizacji podobnych zadań inwestycyjnych oraz wartość finansowa złożonych ofert. Wszyscy wybrani oferenci przeszli pozytywnie audyt Gaz-System obejmujący badanie zdolności do realizacji zadania inwestycyjnego w zakładanym terminie oraz weryfikację dostępnych zasobów technicznych, finansowych i organizacyjnych" - napisano w komunikacie.

Na początku maja tego roku Gaz-System poinformował, że wybrał wykonawcę podmorskiego gazociągu Baltic Pipe. Odcinek ten zbuduje spółka Saipem Limited, która ułoży gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego. Prace budowlano-montażowe obejmą także miejsca tzw. lądowania gazociągu, czyli połączenia części podmorskiej z odcinkami lądowymi w Polsce i Danii.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii.

Uruchomienie gazociągu planowane jest na 1 października 2022 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.