Gaz-System wspiera inicjatywy edukacyjne na AGH

Dzięki zaangażowaniu Gaz-System możliwe było wyposażenie pracowni w nową wersję oprogramowania SIMONE, które pozwoli śledzić pracę sieci gazowej studentom Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Wydziału Energetyki i Paliw - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. Praktyczne zastosowanie symulatora w gazownictwie przesyłowym zaprezentował podczas wykładu na AGH 7 kwietnia 2011 r. Maciej Szeniawski z Pionu Krajowa Dyspozycja Gazu Gaz-System.

 

Międzywydziałowe Laboratorium Numeryczne Logistyki i Zarządzania wykorzystywane jest do analizy pracy sieci gazowych, zarówno przesyłowych, jak i dystrybucyjnych. Oprogramowanie umożliwia symulowanie ustalonych i zmiennych w czasie przepływów gazu w sieciach wysokiego i niskiego ciśnienia.

 

Powstanie Laboratorium jest podyktowane programem kształcenia na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach II stopnia na Wydziale Energetyki i Paliw, w ramach obowiązkowych przedmiotów specjalistycznych. Nowa pracownia będzie również służyć studentom na Wydziale Wiertnictwa Nafty i Gazu.


- Zajęcia prowadzone w oparciu o symulatory, które mają swoje praktyczne zastosowanie w branży gazowniczej, zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Wymogiem czasu kształcenia przyszłych inżynierów gazownictwa w Polsce jest także umiejętność wykorzystania oprogramowania do zarządzania sieciami gazowniczymi - staje się to standardem nauczania europejskiego – powiedział prof. Stanisław Nagy, kierownik Katedry Inżynierii Gazowniczej.

 

Tego rodzaju obliczenia symulacyjne wykonywane są na co dzień w Gaz-System. Aktualnie Spółka posiada dwie niezależne instalacje oprogramowania SIMONE – off-line oraz on-line. Instalacja off-line wykorzystywana jest m.in. do: analizy technicznej, wyznaczania zarezerwowanej i dostępnej zdolności przesyłowej oraz obliczeń wspomagających przy planowaniu rozbudowy systemu przesyłowego. Instalacja on-line wspomaga bieżącą pracę dyspozytora. Jest również używana w cyklicznych obliczeniach w oparciu o prognozowane zapotrzebowanie w punktach wyjścia oraz przy weryfikacji kalibracji modelu sieci.

 

- Zakup nowej wersji oprogramowania SIMONE został podyktowany potrzebami programowymi AGH, jak również pozytywnymi doświadczeniami w pracy z wersją wcześniejszą. W poprzednich latach w trakcie jednego roku akademickiego kontakt z programem miało około 30 studentów, a szczegółowe zapoznanie się z nim i dłuższą pracę prowadziło 10 osób. Obecnie liczba ta zwiększyła się do 60 osób, w tym około 40 studentów ma możliwość częstszego korzystania z programu – poinformował koordynator Laboratorium dr Krzysztof Kogut, adiunkt Katedry Technologii Paliw AGH.

 

Powstanie Międzywydziałowego Laboratorium Numerycznego Logistyki i Zarządzania Sieciami Przesyłowymi jest jednym z projektów zrealizowanych na mocy porozumienia o współpracy w zakresie działalności dydaktycznej oraz wymiany informacji naukowo-technicznej, zawartego 19 kwietnia 2010r. między Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, a Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.

 

Porozumienie jest realizowane we współpracy z Wydziałem Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Wydziałem Energetyki i Paliw AGH. Obok wspierania rozwoju bazy dydaktycznej i naukowo-badawczej, umowa dotyczy również współorganizowania konferencji naukowych. Najbliższa, XXII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna OIL-GAS AGH 2011, poświęcona „Nowym metodom i technologiom w geologii naftowej, wiertnictwie, geoinżynierii, inżynierii złożowej i gazownictwie" odbędzie się w dniach od 8 do 10 czerwca 2011 r.

 

Akademia Górniczo-Hutnicza jest pierwszą uczelnią techniczną, z którą Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System rozpoczął współpracę w ramach długofalowego projektu wspierania działań proedukacyjnych. Jedną z form współpracy jest umożliwienie odbycia praktyk specjalistycznych przez studentów AGH.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.