Gaz-System: umowa na emisję obligacji na 1,7 mld zł

1325180242 system przesylowy gaz system pl

fot: gaz-system.pl

Gaz-system SA jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski

fot: gaz-system.pl

Operator Gazociągów Przesyłowych - spółka Gaz-System podpisała w piątek umowę na emisję obligacji na 1,7 mld zł, która będzie gwarantowana przez cztery banki. Obligacje mają ewentualnie sfinansować strategiczne inwestycje Gaz-Systemu.

Spółka przypomniała, że nowa umowa zmienia poprzednią, z marca 2011 r., która dotychczas nie została zrealizowana.

"Spółka efektywnie wykorzystała finansowanie programu inwestycyjnego z funduszy unijnych i europejskich instytucji finansowych - EBI i EBOR - i nie było konieczności przeprowadzania emisji obligacji na podstawie umowy z 2011 r." - podkreślił Gaz-System. Zgodnie z obecną umową program emisji obligacji obowiązywać będzie do 20 grudnia 2017 roku, natomiast jeszcze w 2014 r. Gaz-System ma wyemitować obligacje na 300 mln zł. Banki gwarantujące nabycie obligacji zgodnie z podpisaną w piątek umową to: mBANK, Pekao SA, ING Bank Śląski oraz Nordea Bank Polska.

Spółka przypomniała jednocześnie, że jej program inwestycyjny na lata 2009-2014 zakłada rozbudowę sieci przesyłowej gazu w północno-zachodniej i środkowej Polsce o ponad 1000 km gazociągów, a inwestycje te finansowane są ze środków własnych spółki, bezzwrotnych dotacji z funduszy unijnych oraz europejskich instytucji finansowych. Nakłady inwestycyjne w tym okresie zaplanowano na 4,5 mld zł, a dodatkowo także 2,6 mld zł na finansowanie terminalu LNG w Świnoujściu, budowanego przez spółkę zależną Polskie LNG.

Gaz-System poinformował, że priorytetami w kolejnym programie inwestycyjnym - obejmującym lata 2014-2023 będzie budowa połączeń z Czechami, Słowacją i Litwą oraz nowych gazociągów w ramach wspieranego przez UE gazowego korytarza północ-południe. W związku z tym projektem spółka planuje wybudować ok. 2 tys. km gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Podpisana w piątek umowa z bankami pozwoli na sfinansowanie wybranych projektów w ramach korytarza - podkreśliła spółka.

Gaz-System jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.