Gaz: polsko-brytyjskie rozmowy łupkowe

1324049459 korolec wiceminister gosp mg gov pl

fot: mg.gov.pl

- Przed nami w tym roku posiedzenie rady środowiskowej, które będzie okazją do podsumowania działań związanych z realizacją naszych priorytetów środowiskowych w czasie prezydencji - powiedział minister środowiska Marcin Korolec

fot: mg.gov.pl

W poniedziałek, 5 sierpnia, w Warszawie odbędzie się robocze spotkanie ministrów środowiska Marcina Korolca i jego brytyjskiego odpowiednika Owena Patersona nt. polskich inwestycji i rozwiązań prawnych ws. gazu z łupków - poinformował rzecznik resortu Paweł Mikusek.

- Brytyjczycy są zainteresowani naszymi regulacjami w zakresie poszukiwania i wydobywania gazu z łupków - dodał Mikusek.

Przypomniał, że Wielka Brytania, tak jak Polska chce wydobywać gaz ze źródeł niekonwencjonalnych. W ostatnim budżecie na rok obrachunkowy 2013-14, minister finansów George Osborne wprowadził ulgi podatkowe dla firm poszukujących i eksploatujących złoża gazu z łupków. Część zysków ma trafić do społeczności lokalnych.

Rzecznik resortu środowiska ocenił, że Polska dla partnerów brytyjskich jest dobrym przykładem, ponieważ w naszym kraju poszukiwania gazu z łupków są faktycznie dokonywane. - Chodzi o to, by prawo było przejrzyste, tak aby inwestorzy wiedzieli jak się organizować - zaznaczył.

Mikusek poinformował również, że Paterson we wtorek odwiedzi Pomorze gdzie prowadzone są prace poszukiwawcze.

Pod koniec lipca wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak powiedział, że w Polsce wykonano 46 otworów wiertniczych w poszukiwaniu gazu z łupków. W jedenastu dokonano tzw. wierceń poziomych, a cztery są w toku. Dodał, że dokonano też 6 pełnych szczelinowań hydraulicznych.

Prace poszukiwawcze wykonuje obecnie 18 spółek. Do 25 lipca wydano 103 koncesje na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego. Zdaniem Woźniaka, ich liczba w ciągu dwóch lat prawdopodobnie się nie zmieni i będzie oscylowała w granicach 100.

Według Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG), gazu z łupków może być 350-750 mld metrów sześciennych. Szacunek ten obejmuje obszary tzw. pasa łupkowego, które ciągną się przez Polskę, włącznie z obszarami morskimi. Zdaniem PIG możliwe jest nadal rozpoczęcie wydobycia przemysłowego gazu z łupków pod koniec 2014 roku, choć w niewielkiej ilości.

Dotychczas z projektów poszukiwania gazu łupkowego w Polsce wycofały się ExxonMobile i Talisman Energy, decyzję taką podjął też Marathon Oil Poland.

Według Trevora Sikorskiego, analityka Energy Aspects w Londynie, w 2025 roku produkcja gazu z łupków w Polsce będzie stanowiła 50 proc. całego wydobycia w Unii Europejskiej. Jego zdaniem, produkcja gazu z łupków w 2020 r. we Wspólnocie 17 mld m sześć., czyli 4 proc. obecnego zużycia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.