Gaz: PGNiG raportuje o wynikach

Wzrost progres

fot: ARC

PKB nadal w górę...

fot: ARC

Polskie Górnictwo Nafty i Gazownictwo szacuje, że sprzedaż gazu ziemnego w drugim kwartale 2011 roku wzrosła do 2,8 mld m3 z 2,7 mld m3 przed rokiem, a w całym pierwszym półroczu 2011 roku wyniosła 7,6 mld m3, czyli podobnie jak w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformowało PGNiG w komunikacie prasowym.

Spółka podała, że w II kwartale wydobycie gazu ziemnego było porównywalne rok do roku i wyniosło 1,0 mld m3, a wolumen importu gazu ziemnego wyniósł 2,7 mld m3. W całym I półroczu 2011 roku wydobycie gazu ziemnego wyniosło 2,1 mld m3, a import gazu ziemnego 5,9 mld m3. PGNiG poinformowało, że sprzedaż ropy naftowej była na poziomie 219 tys. ton w pierwszym półroczu 2011 r. w porównaniu do 232 tys. ton w analogicznym okresie 2010 roku, natomiast w drugim kwartale 2011 r. sprzedaż ropy naftowej wyniosła 89 tys. ton wobec 97 tys. w analogicznym okresie 2010 r. Wydobycie ropy naftowej wyniosło 218 tys. ton w pierwszym półroczu 2011 r. w porównaniu do 233 tys. przed rokiem. Natomiast w drugim kwartale wydobycie ropy naftowej wyniosło 84 tys. ton wobec 96 tys. ton w drugim kwartale 2010 r.
 

„Zmniejszenie wydobycia i sprzedaży ropy naftowej jest wynikiem m.in. remontu u jednego z kontrahentów, który w tym czasie nie odbierał surowca od spółki” - napisano w komunikacie „Dodatkowo PGNiG informuje, że na dzień 30 czerwca 2011 roku w podziemnych magazynach gazu wysokometanowego (tj. PMG Brzeźnica, PMG Husów, KPMG Mogilno, PMG Strachocina, PMG Swarzów oraz PMG Wierzchowice) znajdowało się ok. 1,2 mld m3 gazu wraz z uwzględnieniem wolumenu gazu ziemnego będącego w gestii Operatora Systemu Przesyłowego GAZ-SYSTEM SA oraz zapasem obowiązkowym będącym w gestii Ministerstwa Gospodarki”.
 

PGNiG planuje wzrost krajowego wydobycia gazu ziemnego z obecnych ok. 4,2 mld m sześc. do ok. 4,5 mld m sześc. w 2015 r. (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy). Spółka zakłada, że wydobycie krajowe i zagraniczne gazu wzrośnie do ok. 6,2 mld m sześc. w 2015 r., a ropy naftowej do ok. 1,8 mln ton.
 

Przedsiębiorstwo zakomunikowało, że jeszcze w tym roku rozpocznie się wydobycie gazu ze złoża Skarv w Norwegii. Poziom wydobycia z tego złoża wyniesie ok. 0,4 mld m sześc. gazu oraz 0,5 mln ton ropy rocznie od 2012 r.
 

Ostateczne dane PGNiG zostaną przedstawione 31 sierpnia 2011 roku, podczas publikacji wyników za I półrocze 2011 roku.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.