Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

35.34 PLN (+7.12%)

KGHM Polska Miedź S.A.

259.10 PLN (-1.82%)

ORLEN S.A.

133.06 PLN (+0.05%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.44 PLN (-1.74%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.58 PLN (-4.34%)

Enea S.A.

22.74 PLN (-2.32%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

27.35 PLN (+11.86%)

Złoto

4 598.39 USD (-4.95%)

Srebro

70.17 USD (-7.73%)

Ropa naftowa

110.33 USD (+0.39%)

Gaz ziemny

3.20 USD (+0.31%)

Miedź

5.49 USD (-0.27%)

Węgiel kamienny

130.05 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

35.34 PLN (+7.12%)

KGHM Polska Miedź S.A.

259.10 PLN (-1.82%)

ORLEN S.A.

133.06 PLN (+0.05%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.44 PLN (-1.74%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.58 PLN (-4.34%)

Enea S.A.

22.74 PLN (-2.32%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

27.35 PLN (+11.86%)

Złoto

4 598.39 USD (-4.95%)

Srebro

70.17 USD (-7.73%)

Ropa naftowa

110.33 USD (+0.39%)

Gaz ziemny

3.20 USD (+0.31%)

Miedź

5.49 USD (-0.27%)

Węgiel kamienny

130.05 USD (0.00%)

Gaz: ExxonMobil nie znalazł łupkowego

fot: Andrzej Bęben/ARC

fot: Andrzej Bęben/ARC

ExxonMobil zakończył poszukiwania gazu w Polsce, poinformowała spółka w komunikacie. Spółka miała sześć koncesji na poszukiwanie gazu.

- Nie zaobserwowaliśmy tam stałego, komercyjnego poziomu przepływu węglowodorów - poinformował doradca ExxonMobil Exploration and Production Poland ds. relacji zewnętrznych Adam Kopyść, cytowany w komunikacie spółki.

Dziennik "Rzeczpospolita" podał, że oznacza to koniec wierceń ExxonMobil w Polsce. Gazeta przypomina, że wcześniej bez sukcesów koncern wiercił w Krynicy w gminie Krasnystaw a w lutym ExxonMobil przy okazji innych swoich odwiertów sygnalizował, że nie przyniosły one efektów, które mogły uzasadniać rozpoczęcie produkcji.

Polskie firmy z licencjami na poszukiwanie gazu łupkowego to PGNiG, PKN Orlen, Grupa Lotos i Petrolinvest. Koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego posiada także szereg zagranicznych koncernów, oprócz ExxonMobil to m.in., Chevron, ConocoPhillips (poprzez umowę z Lane Energy), Marathon Oil i Eni.

Państwowy Instytut Geologiczny podał ostatnio, że najbardziej prawdopodobny przedział zasobów gazu ziemnego z łupków wynosi 345-768 mld m. sześc.

W kwietniu ub.r. amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA) szacowała, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.).

ExxonMobil jest największym na świecie przedsiębiorstwem pod względem wartości rynkowej, która 13 lipca 2007 roku wyniosła 508,85 mld $, jak również największą na świecie spółką notowaną na giełdzie. Ta spółka paliwowa utworzona została 30 listopada 1999 roku przez połączenie dwóch firm Exxon i Mobil.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dynamika wynagrodzeń obniża się w okolice 5 proc. Widoczny spadek zatrudnienia

Czwartkowe dane GUS potwierdzają scenariusz bazowy ING BSK, w którym dynamika wynagrodzeń obniża się w okolice 5 proc. - ocenili ekonomiści ING Banku Śląskiego. Ich zdaniem widoczny spadek zatrudnienia związany jest z negatywnymi trendami demograficznymi i obniżającym się popytem na pracę.

Uwaga, uwaga! Jest znany termin wypłat jednorazowych odpraw pieniężnych dla górników

Polska Grupa Górnicza podpisała 19 marca z Ministerstwem Energii umowę przyznającą spółce dotację budżetową na finansowanie jednorazowych odpraw pieniężnych. Dzięki umowie spółka finalizuje obecnie niezbędne formalności, umożliwiające pracownikom skorzystanie z osłon socjalnych.

Jest zgoda EBI na kolejne programy z Funduszu Termomodernizacyjnego na 5,5 mld zł

Otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który jest dysponentem Funduszu Modernizacyjnego na kolejne programy na kwotę 5,5 mld zł - poinformowała w czwartek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Silne podwyżki cen paliw ograniczą realny wzrost płac

- Silny wzrost cen paliw obserwowany po ataku Izraela i USA na Iran zwiększy inflację i tym samym ograniczy realny wzrost płac - poinformowali ekonomiści PKO BP w komentarzu do danych GUS. Podkreślili jednak, że mimo wszystko tempo wzrostu płac będzie wyższe od inflacji.