Gaz: czy będziemy Katarem?

Polski gaz terminal polski gaz

fot: Polski Gaz SA

Polski Gaz posiada terminal przeładunkowy w Sosnowcu – największy terminal kolejowy w Europie Środkowo-Wschodniej, którego optymalne zdolności przeładunkowe wynoszą 1000 ton dziennie

fot: Polski Gaz SA

W przyszłym roku okaże się, jakimi dokładnie zasobami gazu dysponuje złoże odkryte w okolicach Kutna - podał wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Marek Karabuła. Według niego złoże można oszacować na około 100 mld metrów sześc. gazu.

Rzeczpospolita napisała we wtorek (28 czerwca), że jest to prawdopodobnie największe złoże w kraju. W sierpniu PGNiG i FX Energy rozpoczną tam jeden z najgłębszych w kraju (ok. 6,5 tys. m) odwiertów w poszukiwaniu gazu. Wiceprezes Karabuła ocenił, że wykonanie pierwszego odwiertu za gazem ziemnym na tym obszarze będzie trwało kilka miesięcy.
 

- Etap analiz i dyskusji warto zakończyć, decyzja zapadła co do lokalizacji otworu i ten otwór należy wykonać. Potrwa to kilka miesięcy, bo zwykle przez tego typu odwiertach pojawiają się różne problemy - poinformował Karabuła.
 

Obszar w okolicach Kutna nie jest jeszcze udokumentowanym złożem. Jego zasoby zostaną potwierdzone dopiero po wykonaniu otworu poszukiwawczego.
 

- Jest to ten etap, kiedy po badaniach sejsmicznych i wykonaniu zdjęć 3D jesteśmy w stanie określić lokalizację otworu, natomiast dopiero odwiercenie tego otworu pozwoli nam na potwierdzenie zasobów i struktury geologicznej, która tam się znajduje - zastrzegł wiceprezes PGNiG. - Jeżeli będzie to rząd 100 mld metrów sześciennych to będziemy mogli powiedzieć, że zwiększy to ilość gazu i wydobycie w kraju w sposób znaczący.
 

Według niego tej wielkości złoże może być eksploatowane przez 25 lat, dzięki czemu produkcja gazu w Polsce wzrosłaby z 4 mld do 8 mld metrów sześciennych. Przy prognozowanym w najbliższych latach rocznym zużyciu tego paliwa na poziomie 16 mld m. sześć. pokrywałoby ono około 25 proc. zapotrzebowania.
 

Wiceprezes spółki nie określił, kiedy mogłoby się rozpocząć wydobycie na skalę przemysłową:
 

- Nie będzie to kwestia miesięcy. W tym roku rozwiercimy i postawimy pierwszy otwór, a potem będą prowadzone kolejne prace w kierunku, ile otworów należałoby postawić, żeby rozpocząć wydobycia na skalę przemysłową.
 

Odkrycie może podwoić polskie udokumentowane złoża gazu, czyli takie, które są pewne i nadają się do eksploatacji. Dziś szacuje się je na 95,5 mld m sześc. (po przeliczeniu na gaz wysokometanowy). Obecne krajowe zapotrzebowanie na gaz ziemny wynosi ok. 14 mld m sześc. rocznie, ale tylko 4,2 mld m pochodzi z polskich złóż. Resztę musimy importować, głównie z Rosji.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.