Gaz: Baltic Pipe zgodnie z harmonogramem

1504687176 naimski krynica naimski pl

fot: naimski.pl

- Chcemy budować nowe elektrownie w Polsce. Mamy to w planie i je budujemy - mówił Piotr Naimski

fot: naimski.pl

- Projekt Baltic Pipe realizujemy zgodnie z harmonogramem - zapewnił w środę, 14 listopada, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Dodał, że prawdopodobnie pod koniec listopada, na początku grudnia mają być podpisane istotne umowy pomiędzy polskim i duńskim inwestorem.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach. Ma zostać uruchomiony w 2022 r.

- Baltic Pipe to projekt strategiczny. Jeden z tych projektów, który po zrealizowaniu pozostanie z Polakami i Polską na dobre kilkadziesiąt lat. (...) Realizujemy ten projekt zgodnie z programem, z harmonogramem - powiedział w Radiu Wnet Naimski.

Jak tłumaczył, nowy gazociąg połączy norweskie złoża gazu ziemnego przez Danię, pod Bałtykiem, z Polską. Dodał, że "umożliwi to Polsce wyjście spod dominacji dyktatu rosyjskiego Gazpromu, jeśli chodzi o dostawy tego surowca".

- Prawdopodobnie pod koniec listopada, na początku grudnia będą podpisywane istotne umowy pomiędzy inwestorami: duńskim Energinetem a polskim Gaz-Systemem. To jest ważny moment. Myślę, że przed Bożym Narodzeniem będziemy (...) potwierdzali, że ten projekt jest na dobrej drodze - powiedział Naimski.

Jak mówił, uzgadniane są ostatnie techniczne kwestie "zarówno pomiędzy inwestorami, jak i rządami duńskim i polskim".

- To wszystko dzieje się bardzo gładko. Współpraca z kolegami w Kopenhadze jest bardzo dobra - dodał.

Pytany o koszty inwestycji, Naimski przekazał, że ich podział jest uzgodniony, a finansowanie zapewnione.

- Mniej więcej to jest - plus minus 30 proc. - ponad 1,5 mld euro - dodał.

Przypomniał, że będzie dotrzymany termin oddania do użytku gazociągu, czyli rok 2022.

- Pod koniec 2022 r. kończy się ten długoterminowy kontrakt z Gazpromem. Nie mamy intencji, by go przedłużać - powiedział Naimski.

System Baltic Pipe składa się z pięciu elementów - połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowy trasy przesyłu gazu przez Danię, budowy tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz z rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.