Fuzje: PGE Gubin zostanie połączona z PGE GiEK

Spółka PGE Gubin zostanie połączona z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). Spółka Gubin została powołana do przygotowania inwestycji budowy kompleksu wydobywczo-energetycznego z wykorzystaniem zasobów złoża węgla brunatnego Gubin (Lubuskie).

Spółka PGE Gubin jest obecnie w 100 proc. własnością PGE GiEK. Ogłoszony przez obie spółki plan przewiduje połączenie PGE Gubin z dotychczasowym właścicielem w styczniu 2015 r. - poinformował koncern na swojej stronie internetowej.

PGE GiEK jest liderem krajowego wydobycia węgla brunatnego i wytwarzania energii. Zdaniem przedstawicieli koncernu połączenie obu spółek w sposób istotny podkreśla wagę projektu dla działalności Grupy Kapitałowej PGE. "Planowana budowa kompleksu wydobywczo-energetycznego w oparciu o złoże węgla brunatnego Gubin jest inwestycją ujętą w strategii Grupy, i stanowi dobrą perspektywę dla rozwoju regionu, w szczególności gmin Gubin i Brody" - zaznaczono w komunikacie.

Według koncernu prace związane z przygotowaniem budowy kompleksu "Gubin", które mają obecnie na celu m.in. uzyskanie koncesji na wydobywanie węgla brunatnego, będą realizowane w ramach dedykowanej temu projektowi struktury organizacyjnej PGE GiEK. W skład zespołu projektowego wejdą doświadczeni pracownicy PGE GiEK, a także PGE Gubin, dotychczas zaangażowani w działania związane z przygotowaniem inwestycji.

Po połączeniu spółek PGE GiEK wejdzie we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejętej. "Oznacza to m.in., że kontynuować będzie w pełnym zakresie współpracę z organizacjami działającymi na rzecz społeczności lokalnej" - zaznaczono w komunikacie.

PGE GiEK stara się o dwie nowe koncesje na wydobycie węgla brunatnego - dla złoża Złoczew w pobliżu Bełchatowa, gdzie można wydobyć 0,5 mld ton paliwa oraz złoża Gubin w Lubuskiem, gdzie można wydobyć ok. 800 mln ton węgla brunatnego.

- W kontekście założeń polityki energetycznej UE i Polski analizujemy różne warianty i scenariusze wykorzystania węgla z tych złóż oraz przygotowujemy dokumenty niezbędne do złożenia wniosków koncesyjnych. Liczymy na to, iż obie koncesje otrzymamy na przełomie 2016/17 roku - mówił podczas czwartkowych (4 grudnia) uroczystości Dnia Górnika w Bełchatowie prezes PGE GiEK Jacek Kaczorowski.

Plany związane z koncesją dla złoża Gubin budzą kontrowersje wśród mieszkańców gmin Brody i Gubin. W lipcu jej przeciwnicy protestowali przed kancelarią premiera, a w sierpniu kilka tysięcy osób utworzyło łańcuch ludzki między Brandenburgią a Polską, protestując przeciwko rozszerzaniu w tym regionie wydobycia metodą odkrywkową.

Przeciwnicy kompleksu energetycznego obawiają się, że jego powstanie spowoduje wysiedlenia, zaszkodzi środowisku i pogorszy warunki życia mieszkańców okolicznych terenów. Zwolennicy kopalni pod Gubinem argumentują zaś, że szacowana na 20 mld zł inwestycja to jedyna szansa na duży impuls rozwojowy dla tego regionu.

Okolica ta obfituje w złoża także po niemieckiej stronie granicy i niemieckie koncerny także planują tam nowe odkrywki. W Brandenburgii zapadły już decyzje o rozbudowie odkrywek koło Cottbus, a w Saksonii - w okręgu Goerlitz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.