FRG: przekazali paczki dla poszkodowanych górników

fot: Maciej Dorosiński

Zanim przedstawiciele FRG mogli wejść do górników przebywających w siemianowickiej "oparzeniówce" musieli założyć ubrania ochronne

fot: Maciej Dorosiński

24 paczki przekazała w poniedziałek (20 października) Fundacja Rodzin Górniczych górnikom, którzy zostali poszkodowani w wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła ruch Wesoła. 22 paczki trafiły do siemianowickiego Centrum Leczenia Oparzeń, a 2 do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Jako pierwsi podarunki od FRG otrzymali górnicy przebywający w Siemianowicach Śląskich.

- Niestety do nie wszystkich górników mogliśmy dotrzeć osobiście. Pięciu z nich przebywa bowiem na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, a niektórzy w czasie naszej wizyty przebywali w komorach hiperbarycznych - powiedział portalowi górniczemu nettg.pl Andrzej Zając, wiceprezes FRG.

- Stan górników przebywających w Centrum Leczenia Oparzeń jest poważny. Ci z którymi się spotkaliśmy są cali w bandażach. Czasem było widać jedynie oczy i usta. Jeden z nich miał na tyle sił, by wyszeptać z trudem: "Dziękuję". Mogę jednak zapewnić, że górnicy ci są pod doskonałą opieką. W czasie naszej krótkiej wizyty widzieliśmy, że załoga CLO robi wszystko, by im pomóc. Ponadto personel był bardzo pozytywnie nastawiony do naszej akcji i pomógł nam dotrzeć do poszkodowanych - dodał Zając.

W sosnowieckim szpitalu, do którego także dotarła reprezentacja FRG, paczki otrzymało dwóch górników.

- Są oni w dużo lepszym stanie niż ich koledzy ze szpitala w Siemianowicach. Mogą się samodzielnie poruszać. Udało się nam z nimi chwilę porozmawiać - opowiedział wiceprezes

Poza Andrzejem Zającem z paczkami do górników pojechały także pracownica Fundacji Mariola Jaźwiec oraz podopieczna FRG Beata Klon.

Przypomnijmy, że FRG powstała w sierpniu 1997 r. Jej pomysłodawcą był ówczesny wiceminister gospodarki Jerzy Markowski. Wsparcia FRG udzielił Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

Fundacja wspiera rodziny zmarłych górników, którzy stracili życie w wypadkach w kopalni. Pomaga inwalidom górniczym oraz rodzinom będącym w trudnej sytuacji życiowej. Wypłaca stypendia dla uczących się dzieci i młodzieży. Organizuje dla nich darmowe wycieczki i wczasy. Przekazuje pomoc materialną dla rodzin.

Od czasu powstania udzieliła pomocy dla ponad 5000 osób. Od 2010 r. przyznaje stypendia dla uczących się dzieci i młodzieży. Stypendia socjalne dostają osoby mające niski dochód w rodzinie. Dzieci i młodzież o ponadprzeciętnych uzdolnieniach otrzymują stypendium naukowe. Miesięcznie wypłacanych jest około 300 takich świadczeń.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.