Fotowoltaika i morskie farmy wiatrowe w sferze zainteresowania ARP i General Electric

fot: Kajetan Berezowski

Czy polskie wybrzeże może wkrótce wyglądać tak jak duńskie?

fot: Kajetan Berezowski

Agencja Rozwoju Przemysłu i General Electric podpisały list intencyjny, w którym strony deklarują współpracę przy produkcji i usługach związanych z nowoczesnymi źródłami energii - poinformowała w piątek ARP. Chodzi głównie o fotowoltaikę i morskie farmy wiatrowe.

"Zgodnie z porozumieniem strony będą wspólnie rozwijać krajowy potencjał produkcyjny i usługowy w sektorze nowoczesnych konwencjonalnych oraz odnawialnych źródeł energii. Spółki planują również prace nad wdrożeniem rozwiązań teleinformatycznych, związanych z cyberbezpieczeństwem infrastruktury przemysłowej" - wyjaśniono w komunikacie.

Dodano, że współpraca ma się koncentrować również na rozwoju sektora offshore. Agencja zwróciła uwagę, że wkrótce realizowane projekty morskich farm wiatrowych o mocy 5,5 GW uzyskają decyzje środowiskowe. Turbiny o mocy 7,1 GW mają już wydane warunki przyłączenia do sieci.

- Branża offshore jest sektorem strategicznym dla polskiej gospodarki, nie tylko w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu i coraz istotniejszej roli odnawialnych źródeł energii, ale także ze względu na krajowe możliwości produkcyjne. W portfelu kapitałowym ARP mamy GSG Towers, czy, od niedawna, Energomontaż Północ Gdynia. Działalność obu spółek koncentruje się na produkcji wysoko wyspecjalizowanych konstrukcji stalowych właśnie dla sektora offshore. Cieszę się, że dzięki podpisanemu porozumieniu będziemy mogli zwiększyć dynamikę rozwoju w tym obszarze, zwłaszcza z tak istotnym partnerem, jakim jest General Electric - wskazł prezes ARP Cezariusz Lesisz.

Agencja zawróciła uwagę, że GE ma wieloletnie doświadczenie i know-how w zakresie projektowania i produkcji urządzeń związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej; projektowania, produkcji, montażu i serwisu turbin gazowych. Spółka działa również w obszarze rozwiązań teleinformatycznych; projektuje, produkuje, buduje i montuje systemy magazynowania energii elektrycznej wraz z infrastrukturą informatyczną dla ich optymalizacji i zarządzania.

Podpisany list intencyjny to efekt prowadzonych od 2017 roku rozmów dotyczących zwiększenia udziału polskich firm w globalnym łańcuchu dostaw GE. W październiku 2019 r. resort inwestycji i rozwoju podpisał z GE list intencyjny dot. rozszerzenia współpracy w sektorach: OZE i energetyki gazowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.