Forum Spalania Biomasy za nami

Fsb002 fsb

fot: ARC FSB

W pierwszym dniu na auli głównej Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Częstochowskiej odbyła się część konferencyjna Forum

fot: ARC FSB

W dniach 20-21 kwietnia br. w Częstochowie odbyło się I Ogólnopolskie „Forum spalania biomasy” które w całości poświęcone było problematyce wykorzystania tego paliwa w przedsiębiorstwach wytwarzających energię.

- Forum miało charakter konferencyjno-pokazowy. Podczas dwóch dni gościliśmy ponad 200 przedstawicieli kluczowych przedsiębiorstw sektora energetycznego, kadrę naukową jak również najważniejszych dostawców rozwiązań dlatego sektora. W pierwszym dniu na auli głównej Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Częstochowskiej odbyła się część konferencyjna, natomiast w dniu 21 kwietnia wszyscy uczestnicy mieli okazję zwiedzić najnowocześniejszą instalację do spalania biomasy Polsce w Częstochowskiej Eleketrociepłowni Fortum - podsumowują organizatorzy.

Od strony merytorycznej Forum wspierała Rada Programowa pod przewodnictwem Prof. Wojciecha Nowaka Dziekana Wydziału Inżyierii i Ochrony Środowiska Politechniki Częstcohowskiej, w skład której wchodzili: Prof. Adam Guła, Prof. Jan Kozłowski, Prof. Andrzej Szlęk, dr Krystyna Kubica, Karol Teliga.

Gospodarzem Honorowym Forum była Politechnika Częstochowska oraz firma Fortum, natomiast Patronat Honorowy objęły następujące instytucje: Polska Izba Biomasy, Polski Ruch Czystrzej Produkcji, Polskie Towarzystwo Biomasy POLBIOM, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Wydarzenie sponsorowali: Firma Foster Wheeler, która była Partnerem strategicznym wydarzenia jak również firma Sefako i firma Sick.

Udział najważniejszych Polskich specjalistów zapewnił szerokie spojrzenie na stan wykorzystania biomasy w sektorze polskich przedsiębiorstw energetycznych. W tegorocznej edycji udział wzięli m. in.: Prof. Wojciech Nowak- Dziekan Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Śląskiej, Prof. Jan Popczyk – Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji, Prof. Stanisław Jeżowski, Instytut Genetyki PAN, Prof. Adam Guła, Wydział Paliw i Energii AGH, Prof. Andrzej Szlęk i dr Krystyna Kubica z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, Prof. Jan Kozłowski – Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego, Karol Teliga- Prezes Polskiego Towarzystwa Biomasy POLBIOM, Andrzej Schroeder - Prezes Zarządu Elektrociepłowni Białystok, Janusz Szlanta – Prezes Zarządu Elektrociepłowni Andrychów, Wacław Wielgosz- Wiceprezes Zarządu Elektrowni Stalowa Wola, Marek Raniszewski – Członek Rady Nadzorczej Widok Energia, Sebastian Wawrzyniak- Foster Wheeler Energia Polska, Ryszard Kowalik– Zastępca Dyrektora Technicznego Elektroni Rybnik, Mieczysław Sobkowiak – Specjalista ds. eksploatacji urządzeń blokowych GDF SUEZ Energia Polska, dr Krzysztof Krasowski, Dyrektor ds. inwestycji i rozwoju Energa Kogeneracja, Arkadiusz Repczyński – Główny Specjalista ds. procesów biomasowych Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich, Krzysztof Kowalczyk- Specjalista ds. rozwoju i ochrony środowiska Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Lubań.
Forum zostało zorganizowane w formie III bloków tematycznych. Oprócz części merytorycznej uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wieczornym Business Party.

Poza powyższym, I edycję „Forum spalania biomasy” wspierało liczne grono patronów medialnych, które angażowały się w w promocję przedsięwzięcia. „Pragniemy podziękować wszystkim Patronom: Elektroonline.pl; Agroenergetyka.pl, Stowarzyszenie Promocji OZE, Czysta Energia, Wydawnicwo Górnicze, Nettg.pl, Radio Wnet, ASE, Energieodnawilane.pl, Ekobudowanie.pl, Gartija.pl, Biznes i Ekologia, Energetyka, Biotechnologia.pl, Przemysłdrzewny.com.pl, Odnawilanezrodlaenergii.pl, Ebiomasa.pl, InstalacjeB2B.pl, Eko-samorzadowiec.pl, Ogrzewnictwo.pl, Gramwzielone.pl. Jako Organizator: Firma Center for Business Education pragnie podziękować wszystkim Patronom, Partnerom, Sponsorom i innym podmiotom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia. Dziękujemy za zaufanie i liczne przybycie. Zapraszamy w przyszłym roku do Częstochowy na II edycję Forum” - głosi komunikat organizatorów.

Galeria zdjęć z Forum oraz więcej informacji na stronie: www.cbepolska.pl

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.