Forum Ekonomiczne: Nowe wizje na trudne czasy

fot: Krystian Krawczyk

Jedna z 47 debat Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju zostanie poświęcona tematyce węglowej

fot: Krystian Krawczyk

Wielu spośród tych, którzy mają coś do powiedzenia w gospodarce i polityce nie tylko w Europie, ale i w świecie, spotka się Krynicy-Zdróju. Będzie zastawiać się nad kuracją, którą trzeba zaordynować Europie i światu, targanym permanentnym kryzysem.

Dziś, 4 września, o godzinie 13.45 inauguracyjną sesją plenarną rozpoczyna się w tym uzdrowisku XXII Forum Ekonomiczne. Potrwa do czwartku, 6 września. Hasło przewodnie obrad brzmi: "Nowe wizje na trudne czasy. Europa i świat wobec kryzysu".

"Zmieniająca się rzeczywistość zmusza do refleksji nad celami, do których dążymy i do podejmowania odpowiednich decyzji. Jak sformułować nowy model polityki gospodarczej i określić jej zasady?". Tę tezę i pytanie postawili przed uczestnikami organizatorzy imprezy, która została okrzyknięta polskim Davos. Odpowiedzi szukać będą nie tylko politycy i działacze gospodarczy, ale również przedstawiciele świata nauki, środowisk analitycznych i organizacji pozarządowych. Będzie ich około 2500 z Europy, Azji Centralnej i USA.

Organizatorem Forum jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich oraz Rada Programowa Forum Ekonomicznego.

Przygotowano 47 debat tematycznych. Po raz pierwszy jedna z nich będzie dotyczyła węgla. A dokładniej rzecz ujmując - mixu paliwowego jako gwarancji bezpieczeństwa energetycznego Polski. Stało się to możliwe dzięki Kompanii Węglowej SA, która jest partnerem debaty.

Ten blok tematyczny ma być okazją do prezentacji opinii specjalistów na temat przyszłości polskiej elektroenergetyki.

Wstępem do dyskusji będzie raport pt. "Struktura paliwowa w energetyce polskiej i światowej - tendencje". Podjęta zostanie problematyka przyszłości energetyki i jej struktury paliwowej w kontekście konkurencyjności polskiej gospodarki oraz poziomu życia społeczeństwa. Poruszona będzie kwestia odnawialnych źródeł energii oraz prowadzonej przez Unię Europejską polityki klimatycznej.

Udział w panelu dyskusyjnym "Mix paliwowy jako gwarancja bezpieczeństwa energetycznego Polski" wezmą: prof. Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej SA; prof. Waldemar Kamrat z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej oraz Tomasz Siemiątkowski, senior partner zarządzający z kancelarii Głuchowski-Siemiątkowski-Zwara. Gościem specjalnym ma być wicepremier Waldemar Pawlak, który debatę ma podsumować.

Problemy szeroko pojmowanych energetyki i przemysłu wydobywczego są tematem również innych paneli. Dotyczą one przede wszystkim gazu. Dość przytoczyć tytuły tych debat: "Rola gazu w miksie energetycznym Polski jako szansa dla zwiększenia konkurencyjności w gospodarce"; "Wyścig po gaz łupkowy. Nowy impuls dla polskiej gospodarki"; " Akcyza na gaz na tle pozostałych nośników energii a konkurencyjność polskiego przemysłu"; "Co z tym gazem? Terminal LNG w Świnoujściu - polskie drzwi do globalnego rynku gazu".

Dwie debaty poświęcone są zielonej energii. Pierwsza - "Dynamiczny rozwój OZE a przyszłość energetyki konwencjonalnej - czy możliwa jest wspólna koegzystencja". Druga - "Zintegrowane rozwiązania dla zielonej energii".

Kolejne dwie dotyczą bezpieczeństwa energetycznego w wymiarze regionalnym i geopolitycznym.

Forum Ekonomiczne w Krynicy, organizowane cyklicznie od 1991 roku, jest uznanym wydarzeniem w Europie Środkowej i Wschodniej. Jego misją jest stworzenie korzystnego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej między Unią Europejską a krajami sąsiadującymi. Krynica to ważny punkt na mapie politycznej świata, gdzie na tak dużą skalę Wschód spotyka się z Zachodem - podkreślają organizatorzy tej imprezy.

W pierwszym dniu spotkania tradycyjnie zostaną wręczone wyróżnienia Forum Ekonomicznego w kategoriach: Człowiek Roku 2011, Firma Roku 2011, Nowa Kultura Nowej Europy oraz Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.

Część debat krynickiego forum będzie można śledzić na żywo na stronie internetowej: http://www.forum-ekonomiczne.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Inflacja do końca roku pozostanie w przedziale 3,0-3,5 proc.

Wskaźniki inflacji CPI i bazowej do końca 2026 r. powinny utrzymywać się w przedziale 3,0-3,5 proc. rdr, a RPP prawdopodobnie odłoży decyzje o zmianach stóp procentowych do czasu większej klarowności perspektyw inflacji - ocenili ekonomiści Pekao po piątkowej publikacji danych GUS.

Polscy przewoźnicy zdominowali drogowy transport towarów w UE

Przewoźnicy z Polski odpowiadają za ponad 20 proc. drogowego transportu towarów w krajach Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w piątek, 31 lipca 2026 r. Przewożą najwięcej w całej UE.

Minister Grzegorz Wrona o JSW: Dyskusja z 83 związkami zawodowymi zaczyna być problemem

Wiceminister aktywów państwowych Grzegorz Wrona brał udział w posiedzeniu sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych, która była poświęcona aktualnej sytuacji Grupy Kapitałowej JSW. - Pozwalam sobie na takie pierwsze w życiu moje wystąpienie polityczne, ponieważ bardziej jestem znany z tego, że zajmuję się gospodarką, a nie polityką. Chcę powiedzieć jedno. Zanim posłowie będą nas krytykować, chciałbym również słyszeć w tej krytyce rozwiązania i pomoc - mówił podczas posiedzenia komisji.

Zabrze z dofinansowaniem 7,2 mln zł. Przebudowa ważnego skrzyżowania coraz bliżej

Miasto Zabrze otrzymało 7,2 mln zł z rezerwy subwencji Ministerstwa Infrastruktury na 2026 rok na rozbudowę układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Tarnopolskiej i Składowej. To kluczowy krok w kierunku rozpoczęcia jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w północnej części miasta, która ma znacząco poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu.