Forum: dekarbonizacja zagrożeniem dla europejskiego górnictwa

Olszowski janusz GIPH 01 GAL

fot: Jarosław Galusek

- Tematy Coal Meeting dobraliśmy tak, aby skupić się na kluczowych, naprawdę najistotniejszych zagadnieniach. Jestem przekonany, że pobudzą one uczestników do interesującej dyskusji - powiedział nettg.pl Janusz Olszowski, prezes GIPH

fot: Jarosław Galusek

Spojrzenie na zagrożenia, jakie dla europejskiego, zatem przede wszystkim polskiego, górnictwa niesie nastawiona na dekarbonizację klimatyczna polityka Unii Europejskiej będzie głównym wątkiem jutrzejszego Coal Meeting, czyli węglowego spotkania, organizowanego przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową w ramach Targów Katowice 2011.

 

Przyczynkami do dyskusji będzie seria wystąpień wybitnych znawców łączącej się z zasadniczym tematem Coal Meeting problematyki. Tak więc perspektywy węgla kamiennego w Unii Europejskiej ma zarysować prof. Józef Dubiński, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa. Spojrzenie na takąż rolę węgla brunatnego w unijnym bilansie energetycznym przedstawi prof. Zbigniew Kasztelewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej. Interesująco zapowiada się również wystąpienie Herberta L. Gabrysia z Krajowej Izby Gospodarczej, który ma się skoncentrować na wpływie pakietu klimatycznego na produkcję i konsumpcję węgla w UE.

 

- Tematy Coal Meeting dobraliśmy tak, aby skupić się na kluczowych, naprawdę najistotniejszych zagadnieniach. Jestem przekonany, że pobudzą one uczestników do interesującej dyskusji - w przeddzień spotkania powiedział nettg.pl Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

 

- Tym razem zrezygnowaliśmy z organizacji klasycznej konferencji na temat górnictwa. Doszliśmy bowiem do wniosku, że obecnie rzeczą najważniejszą jest zwrócenie uwagi decydentów oraz mediów, a tym samym opinii publicznej, na zagrożenia rysujące się przed europejskim górnictwem węgla kamiennego i brunatnego w kontekście polityki UE zmierzającej coraz wyraźniej do dekarbonizacji. Stąd inicjatywa spotkania węglowego, na które zaprosiliśmy nie tylko prezesów spółek węglowych, przedstawicieli świata nauki oraz liczne grono wybitnych specjalistów związanych z sektorem węglowym, ale też dziennikarzy prasy, radia i telewizji oraz wystawców i zwiedzających - dodał prezes Olszowski.

 

Węglowemu spotkaniu GIPH patronuje Wydawnictwo Górnicze i portal nettg.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.