Farma fotowoltaiczna stanie w świętochłowickim oddziale ArcelorMittal Poland

1722250168 fotowoltaika1

fot: pexels-erik-karits

Rozpoczyna się program Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach

fot: pexels-erik-karits

ArcelorMittal Poland zbuduje farmę fotowoltaiczną w swoim świętochłowickim oddziale, dawnej Hucie Florian - podała w środę spółka. Budowa farmy to ostatnia część pakietu inwestycyjnego w tym oddziale AMP o wartości blisko 50 mln zł.

Jak przekazała w środę rzeczniczka AMP Sylwia Winiarek-Erdogan, to kolejna inwestycja w Świętochłowicach, po m.in. uruchomieniu regeneracyjnego dopalacza termicznego i układu szybkiego chłodzenia blachy, realizowanych w tym zakładzie.

Świętochłowicki zakład AMP to znany producent blach pokrywanych cynkiem i powłokami organicznymi, czyli lakierami. Z produkowanej tam blachy wytwarzana jest m.in. popularna blachodachówka.

Jak powiedział cytowany w informacji AMP dyrektor świętochłowickiego oddziału Marek Adamczyk, pierwsza w tej firmie farma fotowoltaiczna powstanie w zakładzie, który łączy wieloletnią historię i tradycje hutnicze z nowoczesnością.

“To zwieńczenie pakietu inwestycyjnego o wartości prawie 50 mln zł, który w ostatnim roku zrealizowaliśmy w naszym oddziale, koncentrując się na ochronie środowiska, jakości i rozwoju produktu oraz niezawodności“ - zaznaczył Adamczyk.

Kwota 50 mln zł obejmuje trzy projekty. Pierwszym było uruchomienie regeneracyjnego dopalacza termicznego na linii powlekania blach lakierami. Dzięki niemu AMP w Świętochłowicach m.in. ograniczył zużycie gazu ziemnego (a przez to emisji CO2) o połowę.

Drugim przedsięwzięciem był montaż urządzenia do szybkiego chłodzenia blachy na linii ocynkowania. Rozwiązanie zaprojektowane przez zespół badań i rozwoju ArcelorMittal w belgijskim Licge ma przełożyć się na lepsze właściwości produkowanych blach. Trzecim zadaniem była wymiana wymurówki wanny cynkowniczej.

Przygotowując się do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW AMP uzyskała już pozwolenie na budowę, obecnie trwa przetarg na wykonanie. Harmonogram zakłada, że budowa rozpocznie się w II kw. 2026 r. i potrwa sześć miesięcy. Pierwsza energia ma popłynąć we wrześniu 2026 r.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, skupia blisko połowę potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W skład spółki wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do grupy należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie.

ArcelorMittal Poland produkuje stalowe wyroby długie, płaskie, specjalne oraz półwyroby na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego. Firma należy do globalnego koncernu ArcelorMittal, w Polsce zatrudnia ponad 9 tys. osób, ze spółkami zależnymi. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.