Farma fotowoltaiczna stanie w świętochłowickim oddziale ArcelorMittal Poland

1722250168 fotowoltaika1

fot: pexels-erik-karits

Rozpoczyna się program Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach

fot: pexels-erik-karits

ArcelorMittal Poland zbuduje farmę fotowoltaiczną w swoim świętochłowickim oddziale, dawnej Hucie Florian - podała w środę spółka. Budowa farmy to ostatnia część pakietu inwestycyjnego w tym oddziale AMP o wartości blisko 50 mln zł.

Jak przekazała w środę rzeczniczka AMP Sylwia Winiarek-Erdogan, to kolejna inwestycja w Świętochłowicach, po m.in. uruchomieniu regeneracyjnego dopalacza termicznego i układu szybkiego chłodzenia blachy, realizowanych w tym zakładzie.

Świętochłowicki zakład AMP to znany producent blach pokrywanych cynkiem i powłokami organicznymi, czyli lakierami. Z produkowanej tam blachy wytwarzana jest m.in. popularna blachodachówka.

Jak powiedział cytowany w informacji AMP dyrektor świętochłowickiego oddziału Marek Adamczyk, pierwsza w tej firmie farma fotowoltaiczna powstanie w zakładzie, który łączy wieloletnią historię i tradycje hutnicze z nowoczesnością.

“To zwieńczenie pakietu inwestycyjnego o wartości prawie 50 mln zł, który w ostatnim roku zrealizowaliśmy w naszym oddziale, koncentrując się na ochronie środowiska, jakości i rozwoju produktu oraz niezawodności“ - zaznaczył Adamczyk.

Kwota 50 mln zł obejmuje trzy projekty. Pierwszym było uruchomienie regeneracyjnego dopalacza termicznego na linii powlekania blach lakierami. Dzięki niemu AMP w Świętochłowicach m.in. ograniczył zużycie gazu ziemnego (a przez to emisji CO2) o połowę.

Drugim przedsięwzięciem był montaż urządzenia do szybkiego chłodzenia blachy na linii ocynkowania. Rozwiązanie zaprojektowane przez zespół badań i rozwoju ArcelorMittal w belgijskim Licge ma przełożyć się na lepsze właściwości produkowanych blach. Trzecim zadaniem była wymiana wymurówki wanny cynkowniczej.

Przygotowując się do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW AMP uzyskała już pozwolenie na budowę, obecnie trwa przetarg na wykonanie. Harmonogram zakłada, że budowa rozpocznie się w II kw. 2026 r. i potrwa sześć miesięcy. Pierwsza energia ma popłynąć we wrześniu 2026 r.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, skupia blisko połowę potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W skład spółki wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do grupy należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie.

ArcelorMittal Poland produkuje stalowe wyroby długie, płaskie, specjalne oraz półwyroby na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego. Firma należy do globalnego koncernu ArcelorMittal, w Polsce zatrudnia ponad 9 tys. osób, ze spółkami zależnymi. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GDDKiA wybrała wykonawcę naprawy pierwszego fragmentu autostrady A1 koło Pyrzowic

GDDKiA wybrała wykonawcę naprawy ponadtrzykilometrowego fragmentu autostrady A1 na wysokości miejscowości Dobieszowice (Śląskie). To jedno z najbardziej uszkodzonych miejsc na 16-kilometrowym odcinku Pyrzowice-Piekary Śląskie.

Kodeks dobrych praktyk w ostatniej fazie konsultacji

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest otwarte na pomysły dotyczące wdrażania idei local content. Kodeks dobrych praktyk w tym obszarze jest w ostatniej fazie konsultacji i w najbliższym czasie może zostać podpisany przez premiera - poinformowała wiceminister aktywów państwowych Eliza Zeidler.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.