Famur: kierunek eksport

fot: Andrzej Bęben/ARC

Odbiorcami produkowanego przez FAMUR sprzętu są nie tylko największe spółki węglowe w Polsce, ale także kontrahenci z całego świata...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Spółka narastająco po trzech kwartałach 2014 roku wygenerował skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 450,4 mln zł. Grupa Famur w tym okresie wypracowała zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej na poziomie 70,6 mln zł, a EBITDA wyniosła 189,0 mln zł - podano w komunikacie prasowym.

W III kwartale 2014 roku Grupa Famur osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 137,4 mln zł, a wynik netto za ten okres wyniósł 24,1 mln zł. Ponadto w lipcu tego roku Famur SA wypłacił dywidendę z zysków 2013 r. oraz lat ubiegłych w kwocie 404,46 mln zł, co dało 0,84 zł na akcję.

- Od początku 2014 roku mamy do czynienia z widocznym spowolnieniem inwestycyjnym w polskich spółkach węglowych. Trudna sytuacja - z jaką mierzą się najwięksi producenci węgla kamiennego w Polsce - ma również odzwierciedlenie w wynikach osiąganych przez producentów z zaplecza górniczego - przypomina Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famur SA. - W odpowiedzi na tę sytuację nieprzerwanie prowadzimy działania proeksportowe, których celem jest skompensowanie braku decyzji zakupowych wśród polskich spółek wydobywczych.

Taka polityka skutkowała, że w ciągu dziewięciu miesięcy spółka sfinalizowała trzy zagraniczne kontrakty na wyjątkowo obiecujących rynkach - do Indonezji trafi system przeładunku węgla, a do Turcji i Kazachstanu kompleksy ścianowe.

- Ostatnie miesiące to dla spółki także intensywny czas prac analitycznych w obszarze akwizycji. Famur - w przypadku finalizacji przejęcia spółek z Grupy Fugo - rozszerzy nie tylko portfolio swoich usług czy produktów, ale także doświadczenie i kompetencje o bardzo perspektywiczny segment górnictwa odkrywkowego oraz systemów przeładunku - dodaje prezes Bendzera.

Dla zmaksymalizowania działań proeksportowych Famur cyklicznie bierze udział w międzynarodowych targach czy misjach gospodarczych. Delegacja śląskiej spółki w październiku wzięła udział w misji gospodarczej do Wietnamu, wcześniej wizytowała w Arabii Saudyjskiej, Turcji oraz Mongolii. W tym roku Famur prezentował również ofertę w ramach największych wydarzeń w branży maszyn i technologii górniczych na różnych kontynentach. We wrześniu Grupa uczestniczyła w Electra Mining Africa 2014 w RPA, w kwietniu natomiast w Expomin 2014 w Santiago de Chile. W marcu spółka wystawiała swoje produkty i usługi na UzMiningExpo w Taszkiencie, a w lutym na International Mining Exhibition 2014 w Kalkucie.

"W lutym 2014 roku Zarząd Famur SA zdecydował o uruchomieniu Programu Integracji Operacyjnej swojej grupy kapitałowej. Uruchomienie Programu Integracji Operacyjnej jest bezpośrednim następstwem wprowadzenia struktury macierzowej oraz centralizacji pionów sprzedaży, zakupów, finansów i serwisu. Docelowo, po ukończeniu procesów integracyjnych Grupa Famur będzie działała na zasadzie oddziałów w obecnych lokalizacjach zakładów produkcyjnych. Celem Programu jest uproszczenie struktury organizacyjnej, ograniczenie kosztów oraz poprawa efektywności".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Pod ziemią bez kompromisów. Jak zmienia się bezpieczeństwo pracy w kopalniach PKW

Nie ma dziś bezpiecznego i wydajnego górnictwa bez ciągłej modernizacji infrastruktury, maszyn i systemów pracy. Choć ryzyka wpisanego w pracę pod ziemią nie da się całkowicie wyeliminować, nowoczesne technologie pozwalają skutecznie ograniczać jego skalę i poprawiać warunki pracy załogi. Z tego założenia wychodzi Południowy Koncern Węglowy, realizując działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę warunków pracy oraz efektywności wydobycia. 

50 turbin na Bałtyku. Oto Orlen finalizuje budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej

Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano już 50 z 76 turbin. Najbardziej zaawansowany projekt offshore w Polsce wchodzi w końcową fazę realizacji. Trwają kluczowe testy infrastruktury oraz przygotowania do przekazywania energii do krajowej sieci elektroenergetycznej.