Famur: akcjonariusze zadecydują o wypłacie dywidendy

Laski famur GAL

fot: Jarosław Galusek

Waldemar Łaski <i>(na zdjęciu z lewej)</i> został prezesem Famuru

fot: Jarosław Galusek

30 czerwca 2011 roku odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy Famur, którego przedmiotem będzie decyzja dotycząca wypłaty dywidendy, związanej z realizacją strategii podziału Grupy Famur – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. Dywidenda składać się będzie z dwóch części: rzeczowej – płatnej akcjami dwóch wprowadzanych na giełdę spółek (PGO SA oraz Zamet Industry SA), a także gotówkowej – uzupełniającej płatności na poczet podatku od dywidendy. Zarząd zarekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 0,62 zł za akcję.

 
Łączna wartość dywidendy – niemal 300 mln zł – to znacząca część (ponad 88 proc.) zysków Famur SA za lata 2006-2010. Proces podziału spółki przez wypłatę dywidendy to proces nowatorski na polskim rynku kapitałowym, ale z powodzeniem stosowany na dojrzałych, europejskich i światowych giełdach.


- Podjęcie uchwały o wypłacie dywidendy z zysku za lata 2006-2010 jest jednym z istotnych etapów strategii rozwoju Grupy Famur, ogłoszonej pod koniec ubiegłego roku. Chcemy w ten sposób wydzielić z Grupy podmioty specjalizujące się w segmentach odlewniczym oraz budowy maszyn i konstrukcji stalowych. Stworzy to podstawy do samodzielnego rozwoju spółek PGO i Zamet Industry, a Famur skoncentruje się na core-biznesie, czyli produkcji maszyn i systemów dla sektora górniczego – mówi Waldemar Łaski, prezes zarządu Famur SA.


Wypłata dywidendy w formie rzeczowej i gotówkowej została zaproponowana przez zarząd Grupy w nowej strategii rozwoju, obejmującej wydzielenie i upublicznienie odrębnych grup kapitałowych o komplementarnej działalności. Tym samym na GPW notowane będą spółki: Famur SA, PGO SA i Zamet Industry SA. Prospekty emisyjne dwóch ostatnich spółek zostały już złożone do KNF.


- Rekomendowana przez zarząd łączna wartość dywidendy sięga blisko 300 mln zł, z czego około 240 mln zł zostanie wypłacone w formie rzeczowej – tj. akcji spółek PGO i Zamet Industry. Kwota dywidendy rzeczowej odpowiada wycenie spółek w księgach Famur S.A. – dodaje Waldemar Łaski.


Głównym celem podziału Grupy Famur jest wyodrębnienie i upublicznienie niezależnych grup kapitałowych, umożliwiające im samodzielny wzrost przy zachowaniu dotychczasowej struktury akcjonariatu.


W wyniku przeprowadzonych działań, na GPW obecne będą trzy grupy kapitałowe. Będą one działały w komplementarnych segmentach rynku: produkcji maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego (Famur SA), odlewniczym (PGO SA) oraz budowy maszyn i konstrukcji stalowych (Zamet Industry SA).


Przedmiotem WZA w dniu 30 czerwca 2011 – oprócz decyzji o wypłacie dywidendy – będzie także zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2010 rok.


W 2010 roku Grupa Famur osiągnęła przychody w wysokości 885,8 mln zł, o 29 proc. więcej w porównaniu do roku poprzedniego. Zysk netto w tym okresie wyniósł 80,0 mln zł, co stanowi wzrost o 38 proc. w porównaniu do wyniku w 2009 roku. W I kwartale 2011 roku przychody Grupy sięgnęły 282,2 mln zł, o 74 proc. (119,9 mln zł) więcej w niż w tym samym okresie 2010. Grupa odnotowała zysk netto w wysokości 29,2 mln zł, co oznacza wzrost o 92 proc.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.