Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.72 PLN (-5.99%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.70 PLN (+2.04%)

ORLEN S.A.

131.88 PLN (-0.84%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.79 PLN (+0.42%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.64 PLN (+1.29%)

Enea S.A.

24.90 PLN (+1.14%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.30 PLN (-4.30%)

Złoto

4 763.30 USD (+1.29%)

Srebro

75.19 USD (-0.45%)

Ropa naftowa

101.82 USD (-1.72%)

Gaz ziemny

2.85 USD (-1.08%)

Miedź

5.61 USD (-0.73%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.72 PLN (-5.99%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.70 PLN (+2.04%)

ORLEN S.A.

131.88 PLN (-0.84%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.79 PLN (+0.42%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.64 PLN (+1.29%)

Enea S.A.

24.90 PLN (+1.14%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.30 PLN (-4.30%)

Złoto

4 763.30 USD (+1.29%)

Srebro

75.19 USD (-0.45%)

Ropa naftowa

101.82 USD (-1.72%)

Gaz ziemny

2.85 USD (-1.08%)

Miedź

5.61 USD (-0.73%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Europa w drodze do Durbanu

Logo prezydencji

fot: Pl2011.eu

Logo polskiej prezydencji

fot: Pl2011.eu

10 października europejscy ministrowie odpowiedzialni za sprawy środowiska i klimatu obradują w Luksemburgu podczas pierwszej formalnej Rady UE ds. Środowiska w trakcie polskiej prezydencji. Obradom przewodniczy minister środowiska Andrzej Kraszewski.

Polski minister apeluje, by wynegocjować mocne stanowisko na Konferencję Klimatyczną ONZ. Aby to osiągnąć, potrzebne jest pełne zaangażowanie wszystkich krajów członkowskich - uważa minister środowiska.

Polska prezydencja
w ostatnim czasie prowadziła intensywne konsultacje, aby jak najlepiej poznać stanowiska wszystkich krajów członkowskich. Jeszcze przed formalną radą środowiskową , minister Andrzej Kraszewski w imieniu polskiej prezydencji apeluje do unijnych kolegów o pełne zaangażowanie w czekające ich w poniedziałek w Luksemburgu negocjacje. W piśmie wysłanym do krajów członkowskich minister Kraszewski sygnalizuje m.in.:

"Już 10 października spotkamy się w Luksemburgu na obradach Rady ds. Środowiska. W oczekiwaniu na to spotkanie, nie ustajemy w wysiłkach, aby we wszystkich punktach zaplanowanych do dyskusji, decyzje ministrów były jak najlepiej przygotowane. Szczególną rolę na agendzie rady zajmuje uzgodnienie stanowiska państw członkowskich Unii Europejskiej na Konferencję Klimatyczną ONZ w Durbanie. Europa musi wypracować wspólne stanowisko, aby zachować swoje przywództwo na rzecz skutecznej globalnej ochrony klimatu. Bardzo dziękuję za dotychczasowy wysiłek, ale wciąż proszę o więcej. COP17 jest ostatnią szansą na zachowanie globalnego mechanizmu ochrony klimatu, który jest jedyną skuteczną formą walki z globalnym ociepleniem. Jestem pewien, że na najbliższej Radzie Środowiska uda nam się wypracować wspólne stanowisko".

Przedstawiciele państw członkowskich
na czele z polskim ministrem środowiska rozpoczną obrady od przyjęcia stanowiska Unii Europejskiej na Konferencję Klimatyczną w Durbanie oraz określenia wspólnych celów przed Konferencją Stron Konwencji Bazylejskiej dotyczących przemieszczania niebezpiecznych odpadów. Następnie ministrowie środowiska zajmą się omówieniem końcowej oceny szóstego wspólnotowego programu działań w zakresie środowiska naturalnego (6 EAP) i opracowaniem wskazówek do stworzenia kolejnego dokumentu o polityce ochrony środowiska. Ostatnim ważnym punktem rady zakończy się podsumowaniem politycznej debaty dotyczącej przygotowań do konferencji Rio+20.

Jednym z najważniejszych punktów posiedzenia rady będzie przyjęcie konkluzji określających główne elementy wspólnego stanowiska UE na 17. sesję Konferencji stron (COP 17) Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) i 7. sesję posiedzenia stron protokołu z Kioto (CMP 7), które odbędą się w Durbanie (RPA) w dniach 28 listopada - 9 grudnia 2011 r.

Praca nad konkluzjami
rozpoczęła się jeszcze w lipcu. Polsce zależy na uzgodnieniu realistycznego stanowiska UE, które w Durbanie pozwoli na dokonanie postępu w negocjacjach w ramach UNFCCC (United Nations Framework Convention on Climate Change - Ramowa Konwencja NZ w sprawie Zmian Klimatu). Wspólne stanowisko powinno sprawiedliwie uwzględniać interesy wszystkich państw członkowskich i pozostawiać margines pozwalający na rzeczywiste negocjacje z innymi partnerami.

Najistotniejszym elementem dyskusji, który pozostał do rozwiązania w Durbanie, jest przyszłość Protokołu z Kioto i powiązanie jej z szerszym porozumieniem obejmującym największe gospodarki świata. Wspólnym celem jest wzmocnienie procesu prowadzącego do ustanowienia prawnie wiążących zasad obejmujących wszystkie kraje świata, a zwłaszcza największe gospodarki.

Polska prezydencja będzie dążyła do przyjęcia stanowiska na Durban w formie konkluzji Rady ds. Środowiska. Stanowisko UE oraz państw członkowskich powinno zostać potwierdzone w konkluzjach październikowej Rady Europejskiej. Ponadto, podczas obrad planowane jest przyjęcie konkluzji rady, które będą podsumowaniem politycznej, trwającej obecnie na forum unijnym i globalnym, debaty na temat przygotowań do konferencji dotyczącej wspierania globalnego procesu zrównoważonego rozwoju., tzw. Szczytu Ziemi w Rio de Janerio w 2012 r.

Rada Unii Europejskiej
(zwana również Radą Ministrów) jest głównym organem decyzyjnym Unii Europejskiej. Wraz z Komisją Europejską oraz Parlamentem Europejskim jest jednym z trzech głównych aktorów biorących udział w procesie decyzyjnym UE. Głównym zadaniem Rady jest kształtowanie polityki UE m. in. poprzez ukierunkowywanie działań i opracowywanie dokumentów strategicznych (konkluzje Rady) oraz przyjmowanie, wraz z Parlamentem, unijnych aktów prawnych. Rada reprezentuje państwa członkowskie Unii i obraduje w dziesięciu składach (tzw. Rady sektorowe) ustalonych przez Regulamin Rady. Decyzje podejmowane przez Radę UE to najczęściej kompromis wypracowany po negocjacjach między wszystkimi członkami Unii.

 

Czytaj więcej:

Nie dla TEGO pakietu

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW obniżyła cel wydobycia węgla w 2026 r. z 13,5 mln ton do 13,3 mln ton

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej obniżył przewidywany roczny poziom wydobycia węgla ogółem w 2026 r. z ok. 13,5 mln ton do ok. 13,3 mln ton - wynika ze środowego raportu bieżącego spółki. Powód to skutki grudniowego wyrzutu metanu w kopalni Pniówek, w następstwie którego zginęło dwóch górników.

Witamy w rodzinie – już 2 500 CUdownych Rodziców KGHM!

Każdy CUdowny Rodzic to dla KGHM wielka radość i duma. Już 2500 naszych pracowników zostało uhonorowanych wyjątkowym pakietem gratulacyjnym z okazji narodzin dziecka. To wyraz uznania dla tych, którzy dzień po dniu łączą zawodowe wyzwania z najpiękniejszą rolą w życiu – rodzica. Naszym 2500 CUdownym Rodzicem, szczęśliwym tatą Huberta jest Daniel Wiśniewski, ratownik straży pożarnej JRGH.

Enea Operator zawiera pierwszą w Polsce umowę na usługę IRB

Enea Operator wykonała kolejny ważny krok w kierunku budowy nowoczesnej, odpornej i elastycznej sieci dystrybucyjnej. Spółka podpisała pierwszą w Polsce umowę na świadczenie usługi Interwencyjnej Regulacji Mocy Biernej (IRB) – to rozwiązanie umożliwiające aktywne zarządzanie poziomami napięć w sieci przy rosnącym udziale odnawialnych źródeł energii (OZE).

Wujek Koniec KZM 31

Ta kopalnia budowała dobrobyt kraju, była świadkiem historii. Teraz kończy żywot

Były łzy wzruszenia, uściski dłoni, wspomnienia razem przepracowanych szycht. Czas mija nieubłaganie. W środę, 1 kwietnia, dokończyła swych dni kopalnia Wujek – miejsce szczególne w historii Śląska i Polski. Symbol ciężkiej, górniczej pracy, a zarazem walki z ustrojem totalitarnym.