Eurodeputowani z ITRE przedstawili strategię magazynowania energii

fot: Krystian Krawczyk

Amerykańscy naukowcy uważają, że istniejąca sieć turbin jest w stanie wyprodukować ponad 10 razy więcej energii niż obecnie konsumuje świat

fot: Krystian Krawczyk

W przyjętym w poniedziałek, 29 czerwca, sprawozdaniu eurodeputowani z Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) przedstawiają strategię magazynowania energii, która ma odgrywać kluczową rolę w osiąganiu celów porozumienia paryskiego.

Europarlamentarzyści zasiadający w komisji ITRE podkreślili, że zapewnienie stabilnych dostaw energii w warunkach rosnącej produkcji zmiennych źródeł słonecznych i wiatrowych, wymaga zwiększenia możliwości magazynowania. Posłowie do PE proponują rozwijanie technologii bateryjnych i wodorowych oraz wspieranie zdecentralizowanych rozwiązań bazujących akumulatorach domowych i samochodowych.

Sprawozdanie ITRE zostało przyjęte 53 głosami za, przy 3 głosach przeciw i 15 głosach wstrzymujących się. Zostanie poddane pod głosowanie podczas sesji plenarnej w dniach 8-10 lipca.

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE wzywała Komisję Europejską i państwa członkowskie do usunięcia barier regulacyjnych, które utrudniają rozwój projektów magazynowania energii, takich jak podwójne opodatkowanie lub niedociągnięcia w kodeksach sieci UE. Eurodeputowani twierdzą, że transeuropejskie sieci energetyczne również wymagają przeglądu w celu poprawy kryteriów kwalifikowalności dla podmiotów zainteresowanych rozwojem obiektów do magazynowania energii.

Europosłowie podkreślili również potencjał wodoru wytwarzanego ze źródeł odnawialnych i wezwali KE do dalszego wspierania badań i rozwoju gospodarki wodorowej. Według nich potrzebne są środki wsparcia, które pozwolą obniżyć koszty zielonego wodoru, aby był on ekonomicznie opłacalny. Według członków ITRE, KE powinna również ocenić, czy modernizacja infrastruktury gazowej do transportu wodoru jest możliwa, ponieważ wykorzystanie gazu ziemnego ma jedynie charakter przejściowy.

ITRE zadeklarowała również poparcie dla działań Komisji Europejskiej zmierzających do stworzenia europejskich standardów dla akumulatorów i zmniejszenia zależności od ich produkcji poza Europą. Europosłowie podkreślili, że należy ograniczyć mocne uzależnienie Unii od importu surowców ze źródeł, w których wydobycie degraduje środowisko. Posłowie do PE zwrócili tez uwagę na możliwości ulepszenia innych opcji magazynowania, takich jak magazynowanie mechaniczne i termiczne, a także rozwój zdecentralizowanego magazynowania poprzez akumulatory domowe, domowe akumulatory ciepła, technologię pojazd-sieć i inteligentne systemy domowe.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.

30 lat KSSE. Bez Strefy transformacja regionu wyglądałaby zupełnie inaczej

Trzy dekady temu powstała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jako jedno z najważniejszych narzędzi transformacji gospodarczej Górnego Śląska. Dziś, po 30 latach działalności, można powiedzieć, że bez KSSE przemiana regionu od gospodarki opartej na tradycyjnym przemyśle do nowoczesnego centrum produkcji, technologii i innowacji nie przebiegałaby w tak dynamiczny sposób. Jubileuszowa gala była nie tylko okazją do świętowania, ale także do podsumowania trzech dekad inwestycji, które zmieniły gospodarcze oblicze regionu.