Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 104.40 USD (-1.04%)

Srebro

85.02 USD (-0.41%)

Ropa naftowa

100.91 USD (+4.16%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.22%)

Miedź

5.84 USD (-0.81%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 104.40 USD (-1.04%)

Srebro

85.02 USD (-0.41%)

Ropa naftowa

100.91 USD (+4.16%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.22%)

Miedź

5.84 USD (-0.81%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Euro w Polsce będziemy mieli już w maju!

fot: ARC

Euro osłabiło się w czwartek wobec dolara po wypowiedzi szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego, który negatywnie ocenia perspektywy gospodarcze dla strefy euro

fot: ARC

W połowie maja Euronet ma wprowadzić do swoich bankomatów nową funkcję - możliwość wypłaty banknotów euro - poinformowali we wtorek (7 maja) przedstawiciele firmy. W pierwszym etapie usługa zostanie uruchomiona w ponad 220 wybranych bankomatach na terenie Warszawy.

- Od dłuższego czasu regularnie wprowadzamy do naszej sieci nowe funkcjonalności. Niedawno uruchomiliśmy usługę przekazu bankomatowego, która umożliwia wypłatę gotówki w bankomatach bez użycia karty płatniczej. Teraz przyszła kolej na zupełnie nową usługę wypłaty waluty euro z bankomatów. Klient może wypłacić minimum 50 euro oraz wielokrotność tej kwoty" - wskazał Marek Szafirski, prezes Euronet Polska, firmy zarządzającej siecią bankomatów.

Maksymalnie z bankomatu będzie można podjąć 2 tys. euro.

Przedstawiciele firmy poinformowali podczas wtorkowej konferencji prasowej, że kurs, po jakim będzie można wypłacić wspólną walutę ma być korzystny i atrakcyjniejszy od kursu wymiany oferowanego przez kantory. Ponadto kurs ten ma być jednolity w każdym z bankomatów sieci.

Aby sprawdzić, jaki przelicznik obowiązuje w danym momencie, klient będzie musiał wcisnąć na bankomacie przycisk "Sprawdź kurs euro". Jak zapewniają przedstawiciele sieci, za sprawdzenie kursu nie będą pobierane żadne dodatkowe opłaty, podobnie jak za wypłatę wspólnej waluty. Dodatkowe opłaty może naliczyć jedynie wydawca karty, czyli bank klienta.

Dyrektor Sprzedaży Produktów Innowacyjnych w Euronet Polska Wojciech Sokół wskazał, że z usługi wypłaty euro będzie mógł skorzystać każdy, kto posiada kartę wydaną w Polsce do rachunku w złotych.

- Po dokładnym przeanalizowaniu wprowadzonej usługi planujemy ją dalej rozwijać tak, aby w przyszłości usługa była dostępna we wszystkich bankomatach sieci Euronet w całym kraju.

Wprowadzanie usługi wypłaty euro nastąpi najpierw w ponad 220 bankomatach na terenie Warszawy, w kolejnym etapie, czyli do trzeciego kwartału br. firma chce udostępnić klientom tę usługę w 600 bankomatach na terenie kraju: w dużych miastach, centrach handlowych, przy głównych arteriach komunikacyjnych oraz punktach tranzytowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Konflikt na Bliskim Wschodzie pokazał, że Europa nie ma autonomii energetycznej

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie ponownie uwidoczniła brak pełnego bezpieczeństwa energetycznego Europy - ocenili w opublikowanym w czwartek komentarzu analitycy Allianz Trade. W ich opinii, choć zależność Europy od rosyjskiego gazu uległa poprawie, jest to jednak zastąpienie jednej zależności inną.

Motyka1

Motyka: Jeśli rynek ropy nie będzie się stabilizował, możliwe decyzje ws. VAT na paliwa

Jeżeli sytuacja na rynkach ropy nie będzie się stabilizowała, to rząd będzie podejmował decyzje ws. działań podatkowych, także w zakresie VAT, które obniżą ceny paliw - przekazał w czwartek w Sejmie minister energii Miłosz Motyka.

Motyka: W najbliższym czasie nie planujemy uwalniania zapasów interwencyjnych ropy

W najbliższym czasie nie planujemy uwalniania zapasów interwencyjnych ropy - poinformował w czwartek w Sejmie minister energii Miłosz Motyka. Zapewnił, że dostawy oraz zapasy ropy i paliw naftowych w Polsce są w pełni zabezpieczone.

Balczunjpg

Balczun: Nie jest prosto podjąć decyzję ws. partnera dla ElectroMobility Poland

Nie jest prosto podjąć decyzję ws. partnera dla spółki ElectroMobility Poland (EMP) - ocenił w czwartek minister aktywów państwowych Wojciech Balczun. Zadeklarował determinację, co do znalezienia pomysłu na ten projekt, zaznaczając, że w sprawie są m.in. rekomendacje służb państwowych i MSZ.