Energetyka: zagraniczne inwestycje są rozczarowujące

fot: Maciej Dorosiński

Stowarzyszenie Energii Odnawialnej uważa, że projekt ustawy o OZE wymaga dopracowania

fot: Maciej Dorosiński

Inwestycje zagraniczne w polskim sektorze energetyki są rozczarowujące, bo ciągle pozostaje on zdominowany przez firmy państwowe - pisze w poniedziałek "Financial Times". Gazeta wskazuje na brak uregulowań prawnych dotyczących odnawialnych źródeł energii.

"Financial Times" informuje, że z powodu dominacji w polskim sektorze energetyki firm państwowych, firmy prywatne mają niewielkie szanse na wejście na polski rynek i pozyskanie aktywów wystarczających do prowadzenia działalności. Pisząc o sprzedaży aktywów firm Dong, Iberdrola oraz Vattenfall polskim państwowym koncernom gazeta informuje wręcz o "renacjonalizacji".

"FT" wskazuje, że Polska chce zwiększać wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przede wszystkim budując lądowe farmy wiatrowe, ale wzrost tego rynku został zahamowany przez niepewność co do regulacji.

"Rząd ogłosił ponad 2 lata temu, że zmienia system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, ale (...) ciągle nie znamy szczegółów i dlatego też inwestycje zostały wstrzymane" - czytamy w tekście.

Brak tych przepisów, jak wskazuje gazeta, odstrasza zagranicznych inwestorów.

"Amerykańska firma AES, światowy deweloper w inwestycjach w źródła energii, nie weszła na rynek, choć było to oczekiwane. Duński Dong i hiszpańska Iberdrola wycofały się z rynku, przede wszystkim z powodu cięć kosztów, ale niepewność (uregulowań prawnych) nie była dla tych firm wsparciem" - podkreśla "FT".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Braki kadrowe w Ruchu Knurów? Związkowcy piszą do JSW, znamy odpowiedź spółki

Związki zawodowe z KWK „Knurów-Szczygłowice” napisały do zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Apelują o zwiększenie załogi Ruchu "Knurów". 

Jak długo będziemy pracować? Nowe dane Eurostatu

Przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej będzie pracował coraz dłużej. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że średnia długość życia zawodowego osiągnie 37,5 roku. Różnice między krajami pozostają jednak znaczące.

Marian Zmarzły: Polska nie może transformować się przez likwidację własnego bezpieczeństwa

Bezpieczna transformacja to surowce, energia, przemysł i odpowiedzialność za ludzi. Za każdą kopalnią stoją rodziny, firmy kooperujące, samorządy, szkoły i lokalny rynek usług. Transformacja energetyczna Polski wymaga redefinicji dotychczasowych założeń w obliczu zmiennych uwarunkowań geopolitycznych oraz wyzwań infrastrukturalnych. Wiceminister energii Marian Zmarzły wskazuje na konieczność oparcia procesu modernizacji na redundancji źródeł wytwórczych oraz zabezpieczeniu krajowego potencjału surowcowego, co jest kluczowe dla ciągłości działania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. 

3 miliardy na odejście od węgla. NFOŚiGW chce dekarbonizować ciepłownictwo

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął konsultacje programu „Fundusz Transformacji Ciepłownictwa”.