Energetyka: wybudują na Śląsku nowoczesną elektrociepłownię

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W struktury JSW Koks wchodzą dotychczasowe koksownie KK Zabrze: Dębieńsko, Radlin i Jadwiga oraz Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Agencja Rozwoju Przemysłu i JSW Koks wybudują w Radlinie (województwo śląskie) nowoczesną elektrociepłownię - poinformowało PAP Ministerstwo Skarbu Państwa. List intencyjny w tej sprawie ma być podpisany we wtorek (7 kwietnia) w Katowicach. Wartość inwestycji oszacowano na 185 mln zł.

- Priorytetem rządu jest wsparcie przemysłu na Śląsku. Wpisuje się w to nowa rola ARP, która będzie znacznie aktywniej niż dotąd uczestniczyć we wsparciu i rozwoju przedsiębiorstw w tym regionie. W ofercie spółki są między innymi pożyczki na restrukturyzację i rozwój dla dużych przedsiębiorstw. Warunki ich przyznania będą znacznie bardziej atrakcyjne i elastyczne niż do tej pory - powiedział PAP wiceminister skarbu Rafał Baniak.

Baniak zaznaczył, że w związku z nową strategią i wzmacnianiem obecności na Śląsku ARP szuka ciekawych projektów, które chce wspierać finansowo i wspólna inwestycja z JSW Koks jest dobrym tego przykładem.

- Budowa elektrociepłowni w Radlinie jest kolejną inwestycją wspieraną przez ARP w ramach finansowania inicjatyw rozwojowych i restrukturyzacyjnych w sektorze przemysłu na Śląsku - podkreślił wiceminister Baniak.

Resort skarbu podkreślił, że decyzja o budowie elektrociepłowni jest także wypełnieniem jednego z priorytetów strategii Grupy Kapitałowej JSW; chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o własne zasoby paliwowe.

Elektrociepłownia w Radlinie ma mieć moc cieplną 104 MWt i będzie zasilana gazem koksowniczym. Wybudowany blok energetyczny zabezpieczy potrzeby Koksowni Radlin; nadwyżki ciepła będą mogły również zabezpieczyć potrzeby kopalni Marcel oraz miasta Radlin. Dodatkowe nadwyżki będą wprowadzane do sieci OSD Tauron Dystrybucja SA i sprzedawane odbiorcom zewnętrznym. Strony zakładają, iż komercyjna eksploatacja elektrociepłowni rozpocznie się w drugiej połowie 2017 roku.

Baniak poinformował także, że kilka tygodni temu ARP udzieliła pożyczki w wysokości 18 mln zł spółce Linter Mining. Środki te zostały przeznaczone na kapitał obrotowy niezbędny do realizacji kontraktów górniczych. Zaznaczył, że zgodnie z nową strategią ARP obok restrukturyzacji wspiera także projekty rozwojowe, ekologiczne i ważne dla społeczności lokalnych.

- ARP planuje przeznaczyć prawie 400 mln zł na tego typu pożyczki w 2015 roku. Do 2020 roku suma ta wyniesie 1,8 mld zł. Część środków spółka chce zagospodarować na Śląsku, w postaci pożyczek typowo komercyjnych oraz jako finansowanie pomocowe - powiedział wiceminister.

Oddział ARP w Katowicach, który dotychczas skupiał się przede wszystkim na monitorowaniu branży górniczej, teraz ma aktywnie wspierać przedsiębiorców ze Śląska. Jak podkreśla resort już wkrótce będzie można zadzwonić pod specjalny numer telefonu lub osobiście udać się do oddziału i porozmawiać o warunkach otrzymania pożyczki na restrukturyzację lub rozwój. Przedsiębiorstwa mogą liczyć na finansowanie od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych.

ARP rozpoczęła cykl spotkań z przedsiębiorcami pt. "ARP - biznes, rozwój, innowacje", by informować o ofercie dla biznesu. Kolejne spotkanie ma się odbyć 22 kwietnia właśnie na Śląsku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.