Energetyka: Wszystkie elektrownie zostaną uruchomione do końca 2023 r.

fot: Krystian Krawczyk

Do tej pory PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2000 MW

fot: Krystian Krawczyk

Cztery projekty fotowoltaiczne PGE z województwa łódzkiego, podkarpackiego, opolskiego i podlaskiego wygrały aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Trzy z nich: PV Wola Jedlińska, PV Lesko 2 i PV Opole to małe instalacje o mocy do 1 MW. PV Augustynka to z kolei duża farma słoneczna o mocy 25 MW - informuje Maciej Gelberg, rzecznik PGE Energia Odnawialna.

Wszystkie elektrownie zostaną uruchomione do końca 2023 r. Wykorzystane do ich budowy będą nowoczesne moduły fotowoltaiczne, których parametry techniczne pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności, w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce. W ramach przedsięwzięcia, obok farm PV powstanie infrastruktura towarzysząca związana z wyprowadzeniem mocy.

- To kolejny w tym roku sukces PGE Energia Odnawialna. W czerwcu dziewiętnaście projektów fotowoltaicznych należących do spółki wygrało aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW. Przy finansowaniu inwestycji słonecznych nie będziemy się jednak ograniczać jedynie do systemu wsparcia. Farmy PV zamierzamy budować również w oparciu o długoterminowe kontrakty na sprzedaż energii elektrycznej (PPA). Pół roku temu podpisaliśmy w tej sprawie m.in. siedmioletnią umowę z PGE Polską Grupą Energetyczną, a kilka miesięcy temu nawiązaliśmy współpracę z Grupą Raben - mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

W komunikacie czytamy, że organizowana przez Urząd Regulacji Energetyki aukcja skierowana była do wytwórców energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych oraz elektrowniach wiatrowych na lądzie. Zwycięzcami zostały podmioty, które zaoferowały cenę sprzedaży energii elektrycznej na poziomie nie wyższym niż 278,87 PLN/MWh – w przypadku instalacji do 1 MW i 261,07 PLN/MWh – w przypadku projektów o większej mocy. W zamian otrzymały one gwarancję, że w ujęciu realnym cena ta nie zmieni się w całym piętnastoletnim okresie wsparcia. PGE Energia Odnawialna uzyskała dla PV Augustynka najlepsze finansowanie spośród wszystkich podmiotów startujących w aukcji na duże projekty słoneczne.

Według nowej strategii, Grupa Kapitałowa PGE zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Zostanie to osiągnięte poprzez realizację inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW i umocnienie PGE na pozycji lidera rynku OZE w Polsce.

- Do tej pory PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła na ten cel ok 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2000 MW. Ponadto w 2021 r. spółka uzyskała pozwolenie na budowę nowych projektów o łącznej mocy blisko 200 MW. W kolejnych latach ten proces jeszcze przyspieszy, co pozwoli PGE rokrocznie ogłaszać przetargi na 300-400 megawatów w fotowoltaice - czytamy.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2331,25 MW.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.