Energetyka: większy nacisk na odnawialne źródła energii

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Jesteście naprawdę solą polskiej ziemi () Przedsiębiorcy to ludzie najcięższej pracy, którym Polska zawdzięcza największe sukcesy po 1989 roku - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, który uczestniczył w otwarciu VII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Węgiel ma w polskiej energetyce pozycję trudną do zakwestionowania ze względów gospodarczych i społecznych. Z drugiej strony musimy kłaść dużo większy, niż do tej pory, nacisk na odnawialne źródła energii - przekonywał w poniedziałek, 17 grudnia, w Radiu Kraków wicepremier Jarosław Gowin.

Zapytany o Pakiet katowicki, który został przyjęty na szczycie COP24 w Katowicach - ocenił, że jest to "zbalansowana próba połączenia racji ekologicznych z wyzwaniem, jakim jest rozwój gospodarczy".

- Chcemy ten rozwój gospodarczy kontynuować; sztuka polega na wyważeniu obu racji - żeby mieć czyste środowisko, a równocześnie rozwijającą się gospodarkę i zamożne społeczeństwo - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zapytany o węgiel w miksie energetycznym odpowiedział, że "miks to kluczowe słowo" i "miks być musi".

- Węgiel ma w polskiej energetyce pozycję trudną do zakwestionowania ze względów gospodarczych i społecznych. Z drugiej strony musimy kłaść dużo większy niż do tej pory nacisk na przede wszystkim odnawialne źródła energii - tutaj dokonuje się ogromny skok technologiczny, ta energia zaczyna być także ekonomicznie opłacalna - mówił wicepremier.

Zgodził się ze słowami minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, która w Katowicach mówiła o "energetyce prosumenckiej, kupowaniu energii od sąsiadów". Wicepremier pyta też oponentów Emilewicz, jakie są ich propozycje na utrzymanie obecnych cen energii.

Plan Energia Plus Jadwigi Emilewicz - mówił wicepremier - przewiduje działania obejmujące 5 mln domów, a polega na budowie odnawialnych źródeł energii.

- To pomysł na utrzymanie cen energii w ryzach - ocenił. Zaznaczył też, że wyzwaniem dla polskiego państwa w ciągu najbliższych wielu lat będzie utrzymanie obecnych cen energii.

W ocenie Gowina dzięki programowi Energia plus, ale i programowi Czyste powietrze, będzie możliwa przebudowa polskiej energetyki tak, aby zachować "konieczny i uzasadniony" wkład węglowy, a równocześnie unowocześniać energetykę "prosumencką, indywidualną", stawiając na odnawialne źródła energii - przede wszystkim solarnej.

- Jesteśmy w stanie spełnić trudne wymogi Pakietu katowickiego, równocześnie zachować ceny energii w racjonalnych granicach - powiedział Gowin.

Dodał, że niezbędnym elementem programu Energia plus będzie zaangażowanie Banku Gospodarstwa Krajowego i całego sektora bankowego, "żeby Polacy mieli finansowanie na budowę instalacji produkujących zieloną energię".

Zapytany o plany budowy elektrowni węglowych w Polsce ocenił, że ta w Ostrołęce jest "ostatnią elektrownią węglową w Polsce".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.