Energetyka: Wartość inwestycji przekroczy 4 mln euro

fot: Krystian Krawczyk

Moc wytwórcza Dębnik Solar Park wyniesie 6 MW

fot: Krystian Krawczyk

Enefit Green, spółka zależna Grupy Eesti Energia wytwarzająca energię z odnawialnych źródeł energii, wybuduje farmę fotowoltaiczną w miejscowości Dębnik w Polsce. Dębnik Solar Park będzie miał moc 6 MW, a wartość inwestycji przekroczy 4 mln euro - informuje spółka. 

Enefit Green ogłosił w ostatnim czasie dwie decyzje inwestycyjne w odnawialne źródła energii. Oprócz elektrowni fotowoltaicznej w Dębniku spółka wybuduje również farmę wiatrową w Estonii w Purtse, Ida-Virumaa. Wartość obu inwestycji to łącznie ponad 32 mln euro. Projekty te są częścią długofalowej strategii rozwoju firmy, która zakłada podwojenie produkcji energii z odnawialnych źródeł do 2025 r.

- Moc wytwórcza Dębnik Solar Park wyniesie 6 MW, a przewidywana roczna produkcja energii parku będzie oscylować na poziomie 6,3 GWh. Enefit Green posiada obecnie w Polsce 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy nieco ponad 18 MW i generujących rocznie ok. 19 GWh energii elektrycznej. Aktualnie, w budowie znajduje się kolejna inwestycja – elektrownia fotowoltaiczna o mocy 8,8 MW, a spółka planuje także realizację kolejnego projektu o mocy 40 MW, który znacząco zwiększy moce wytwórcze energii z odnawialnych źródeł w Polsce - czytamy w informacji prasowej.

Enefit Green nieustannie obserwuje oraz optymalizuje plany inwestycji w OZE na wszystkich rynkach, na których funkcjonuje. W Polsce spółka stawia głównie na rozwój w kontekście energetyki słonecznej. Zdaniem Aavo Kärmasa, prezesa zarządu Enefit Green, rozwojowi energetyki fotowoltaicznej w Polsce sprzyja szersza możliwość zawierania długoterminowych umów na zakup energii i udziału w aukcjach.

– Jako wszechstronny producent energii odnawialnej dostrzegamy w Polsce ogromny potencjał. Popyt na tanią i zieloną energię elektryczną jest tutaj niezwykle wysoki. W kraju znajduje się znacząca liczba dużych odbiorców, którym długoterminowe umowy na zakup energii dają silniejszą pozycję na konkurencyjnym rynku – wyjaśnia.

W 2021 r. Enefit Green podjął także decyzję inwestycyjną o budowie parku fotowoltaicznego w Zambrowie. Jego moc wynosić będzie 8,8 MW, a wartość tej inwestycji to 5,8 mln EUR.

- Parki fotowoltaiczne w Zambrowie i Dębniku mają zostać zrealizowane w 2022 r. Enefit Green w najbliższym czasie planuje rozszerzenie portfolio inwestycji w OZE w Polsce. Z tego względu prowadzimy obecnie intensywną rekrutację do naszych zespołów na stanowiska kierowników projektów do obsługi kwestii zezwoleń i budowy kolejnych parków fotowoltaicznych – mówi Agnieszka Godycka-Ćwirko, Renewable Energy Project Manager w Enefit Green.

– Poszukujemy również kandydatów na stanowiska wspierające zaplecze organizacji, które są bardzo istotne przy nowych projektach – dodaje.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.