Energetyka: prawie 400 mln zł na nowe linie PSE i PGE Dystrybucja

1514554714 umowy pse pge 20171229 2

fot: Ministerstwo Energii

Modernizacje sieci, których dofinansowanie przyznano, wpłyną m.in. na obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery

fot: Ministerstwo Energii

- Podpisane dzisiaj umowy są dowodem naszej konsekwencji w działaniach zmierzających do pełnej modernizacji systemu energetycznego i dbałości o środowisko – powiedział minister Krzysztof Tchórzewski, podpisując w piątek, 29 grudnia, dokumenty dotyczące dofinansowania trzech projektów Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA. oraz Polskiej Grupy Energetycznej–Dystrybucja SA.

Pieniądze zostaną przekazane w ramach działania "1.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych", poddziałania "1.1.2 Wspieranie projektów dotyczących budowy oraz przebudowy sieci umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii" z OZE Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

380 mln zł dla PSE na Dolnym Śląsku
PSE S.A. otrzyma dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 380 mln złotych na realizację dwóch projektów mających na celu budowę nowych linii oraz rozbudowę i modernizację stacji na terenie województwa dolnośląskiego.

W ramach pierwszego zostanie zbudowana dwutorowa linia 400 kV o długości około 233 km między Mikułową a Czarną wraz z rozbudową i modernizacją stacji w tym ciągu liniowym. Powstanie nowy odcinek dwutorowej linii (ok. 100 km) a także zostanie zmodernizowany kolejny - o długości około 33 km. Planowana trasa przebiega przez obszar 14 gmin województwa dolnośląskiego.

Z kolei „Budowa linii Czarna – Pasikurowice wraz z rozbudową/modernizacją stacji w tym ciągu liniowym” obejmuje budowę dwutorowej linii 400 kV o długości około 133  km, w tym nowy odcinek (ok. 50 km) oraz modernizację odcinka o długości około 33 km. Ta trasa przebiega przez obszar 10 gmin województwa dolnośląskiego.

PGE - Dystrybucja zmodernizuje linię
PGE – Dystrybucja S.A. otrzyma ponad 7,3 mln złotych dofinansowania na przebudowę linii  110 kV relacji Poniatowa – Nałęczów, czyli na odcinku ponad 19 km. Celem projektu jest zwiększenie możliwości przyłączania nowych mocy wytwórczych z odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej spółki.

Dzięki zwiększeniu możliwości przyjęcia do sieci energii z OZE projekty te przyczynią się do ograniczenia zapotrzebowania na produkcję energii ze źródeł konwencjonalnych, a tym samym wpłyną na zmniejszenie zużycia paliw i obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Z poddziałania 1.1.2 Wspieranie projektów dotyczących budowy oraz przebudowy sieci umożliwiających przyłączenie jednostek wytwarzanie energii z OZE  mogą skorzystać wnioskodawcy, których projekty dotyczą budowy oraz przebudowy sieci elektroenergetycznej o napięciu co najmniej 110 kV, umożliwiających przyłączenie jednostek wytwarzania energii pochodzącej z odnawialnego źródła do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz sieci dystrybucyjnej o napięciu 110 kV - wyjaśnia Ministerstwo Środowiska

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.